Kiedy powstał najstarszy uniwersytet na świecie?

Reklama

wt., 03/22/2022 - 20:34 -- MagdalenaL

„Uniwersytet Boloński powstawał niezależnie i wyróżniał się jako szkoła prywatna”. Tymi słowami Carducci uczcił narodziny Alma Mater Studiorum Uniwersytetu Bolońskiego podczas obchodów jego 800-lecia w 1888 roku. Sam prorok-poeta przyznał się do sztuczności stulecia, przyznając, że nie da się ustalić dokładnej daty założenia uczelni, biorąc pod uwagę, że Studium Bolońskie nie zostało założone na polecenie suwerennej lub zorganizowanej grupy nauczycieli, ale było wynikiem spontanicznej i nieformalnej inicjatywy kilku studentów.

To właśnie dzięki nim Bolonia szybko stała się znana nie tylko jako „La Dotta” (Uczona), ale także jako miasto „La Grassa” (Tłusta). Była to bogata i potężna średniowieczna metropolia, zdolna do przyciągania i przyjmowania setek zamożnych młodych ludzi, którzy przywozili ze sobą nie tylko książki i służbę, ale także pokaźną sumę pieniędzy.

Dlatego społeczność i władza natychmiast nawiązały nierozerwalną więź ze swoim centrum nauki i wspierały je, przynajmniej w pierwszych wiekach, prawami i dekretami, które je chroniły i faworyzowały.

Uczelnia przeżywała swój rozkwit na przestrzeni wielu wieków i epok historycznych. Pod koniec ubiegłego wieku, kiedy wprowadzono nowe formy autonomii uniwersyteckiej, rozpoczęto projekt mający na celu przeniesienie niektórych wydziałów, co doprowadziło do powstania pierwszego Multicampusu we Włoszech, obecnie rozciągającego się na cały region Romagna. Oczywiście uczelnia nadal rozwija się w centrum Bolonii i na jej obrzeżach, promując coraz większe zainteresowanie nowymi technologiami i poszanowaniem środowiska, które mają kluczowe znaczenie dla zachowania konkurencyjności w XXI wieku.

 

 

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama