Maorysi pierwsi odkryli Antarktydę?

Reklama

śr., 07/07/2021 - 01:34 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

NOWA ZELANDIA: Najnowsze badania nad historią mówioną sugerują, że Maorysi jako pierwszy odkryli Antarktydę, a jej odkrywca Hui Te Rangiora podróżował tam już w VII wieku.

Priscilla Wehi, liderka projektu z Uniwersytetu Otago, powiedziała, że znaleziono nawiązania do Antarktydy, które wywodzą się z podań o najwcześniejszych tradycyjnych podróżach i że „biorąc pod uwagę historię niedostatecznie reprezentowanych Maorysów może być to ważne dla obecnych i przyszłych programów badawczych Antarktyki”, pisze Guardian.

Uniwersytet Otago ogłosił, że po połączeniu literatury i historii mówionej stwierdzono, że Maorysi, rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, byli pierwszymi ludźmi, którzy zbadali otaczające wody Antarktydy, a być może nawet sam kontynent.

Ustne historie plemienia Maorysów, Ngati Rarua i Te Ati Ava, mówią, że pierwszym człowiekiem, który udał się na Antarktydę, był polinezyjski odkrywca Hui Te Rangiora.

Naukowcy piszą, że „Polinezyjskie opowiadania o podróżach pomiędzy wyspami obejmują wycieczkę na wody Antarktydy, gdzie Hui Te Rangiora żeglował ze swoją załogą i statkiem Te Ivi o Atea w VII wieku”.

Zgodnie z ustnymi tradycjami nazywali te tereny zamarzniętym oceanem, w którym spotkali „kobietę” mieszkającą w górach, której kosmyki włosów falują w wodzie i na powierzchni morza wraz ze zwodniczym zwierzęciem morskim, nurkującym na dużych głębokościach – w mglistym i zimnym miejsce, do którego słońce nie dociera.

Późniejsza historia głosi, że żeglarz Te Atu był pierwszym Maorysem i Nowozelandczykiem, który zobaczył wybrzeże Antarktydy w 1840 roku.

Fabian Gottlieb i Mikail Lazarev są uważani za pierwszych odkrywców, którzy odkryli kontynent Antarktyki w 1820 roku, kiedy to zauważyli lodowiec szelfowy Fimbul.

Autor: 
tłum. Maciej Sidor
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama