Najnowsze odkrycie archeologów: całkowicie nienaruszona mumia i sarkofag sprzed 2500 lat

Reklama

pon., 10/05/2020 - 02:15 -- MagdalenaL

Otwierając jeden z bogato zdobionych sarkofagów przed dziesiątkami dziennikarzy, zespół postanowił publicznie ukazać zmumifikowane zwłoki owinięte w całun w całości pokryty hieroglificznymi inskrypcjami w żywych kolorach. To niecodzienne znalezisko zostało odkryte niedaleko Kairu, na rozległym terenie cmentarzyska Sakkara, nekropolii starożytnej egipskiej stolicy Memfis, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

„Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z tego odkrycia” – przyznał Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.

Odkąd prawie trzy tygodnie temu ogłoszono odnalezienie pierwszych 13 trumien, kolejne udało odkryć się dzięki utworzonym szybom na głębokości osiągającej 12 metrów (40 stóp) w głąb ziemi. „Wciąż nieznana jest liczba wszystkich sarkofagów, które spoczywać mogą w tym miejscu, w pobliżu 4700-letniej piramidy Dżesera” - powiedział minister turystyki i antyków, Khaled al-Anani. „Więc znaleziska, o których z dumą mówimy dzisiaj to nie koniec - uważam je za początek wielkiego odkrycia.”

Minister dodał, że te niezwykle dobrze zachowane sarkofagi pochodzą najprawdopodobniej z późnego okresu starożytnego Egiptu, około 6. lub 7. wieku p.n.e. Podczas wykopalisk w Sakkarze w ostatnich latach odkryto ogromne ilości historycznych skarbówtakich jak zmumifikowane węże, ptaki, skarabeusze i inne zwierzęta. Odkrycie sarkofagów jest pierwszym tego typu istotnymwydarzeniem w Egipcie od czasu wybuchu COVID-19, które doprowadziło do zamknięcia muzeów i stanowisk archeologicznych od końca marca.

W okolicy znaleziono także dziesiątki posągów, w tym figurkę z brązu przedstawiającą Nefertem, starożytnego boga kwiatu lotosu.

Wstępne badania wskazują, że sarkofagi prawdopodobnie należały do ​​kapłanów, starszego męża stanu i wybitnych postaci w społeczeństwie starożytnego Egiptu z 26.Dynastii. Wkrótce wszystkie trumny zostaną przewiezione do nowo wybudowanego Wielkiego Muzeum Egipskiego na płaskowyżu Gizy. Planowane jest umieszczenie ich naprzeciwko sali, w której znajdowały się 32 inne zapieczętowane sarkofagi dla księży z 22. dynastii, które znaleziono w zeszłym roku w południowym mieście Luksor.

Otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego, którego termin ze względu na panującą obecnie pandemię był już kilkukrotnie przekładany, planowane jest na 2021 rok. W muzeum znajdą się tysiące artefaktów z wielu epok historii Egiptu, od pre-dynastii po okres grecko-rzymski. Władze Egiptu mają nadzieję na lawinowy wzrost znalezisk archeologicznych orazna wzmocnienieegipskiegosektora turystycznego, którymocno ucierpiał od wybuchu Arabskiej Wiosny Ludów w 2011r.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama