Niesamowite mozaiki, skrywane przez setki lat

Reklama

sob., 04/02/2022 - 11:34 -- MagdalenaL

Oszałamiająca mozaikowa posadzka, zwana „Ptasią Mozaiką”, została przypadkowo odkryta w 1955 roku na obrzeżach Cezerei w Izraelu, poza murami starożytnej osady. Nie mając dostępnego budżetu na jego zachowanie, zostało ono ponownie zakopane i odsłonięte znowu w 2005 r. Izraelski Urząd Zabytków i dyrektor projektu Zachowania Zabytków w Cezarei postanowili zachować to wyjątkowe znalezisko i ujawnić je opinii publicznej. Leżąca na miejscu mozaika ptaków daje rzadki wgląd w życie bogatego cesarskiego okresu bizantyjskiego, który zlecił wykonanie tego starożytnego dzieła sztuki.

 

    Podczas wykopalisk w 2005 roku archeolodzy ustalili, że „Ptasia mozaika” była częścią bizantyjskiego kompleksu pałacowego z VI wieku naszej ery. W okresie bizantyjskim miasto portowe Cezarea rozkwitło i powiększyło się aż o 800 m w głąb lądu. Ten zespół pałacowy o powierzchni prawie 1 akra (4000 m2) prawdopodobnie należał do renomowanej i zamożnej rodziny. „Mozaika ptasia” zdobiła podłogę dużego otwartego dziedzińca, atrium, z portykiem po stronie zachodniej i południowej.

 

    Szerokie obrzeże mozaikowego chodnika przedstawia dzikie i oswojone zwierzęta oddzielone drzewami owocowymi, graniczące ze 120 okrągłymi medalionami ułożonymi w 12 rzędach i 10 kolumnach.

 

    Każdy ze 120 medalionów zawiera ptaka, stąd nazwa nadana mozaice. Reprezentowanych jest jedenaście różnych gatunków, pojawiających się kilkakrotnie, w niezwykłym układzie ukośnych linii opadających od prawej do lewej. Każda ukośna linia przedstawia tego samego ptaka. Ptaki to: flaming, kaczka, paw, kuropatwa, perliczka, ibis, gęś, bażant i pelikan. Niektóre inne ptaki wydają się być fantazyjne.

 

Autor: 
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh Autor oryginału: followinghadrian
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama