Niewiarygodna teoria. Napoleon przegrał bitwę z powodu czegoś zupełnie nieoczekiwanego i to na drugim końcu świata

Reklama

śr., 09/05/2018 - 16:55 -- koscielniakk

Wszyscy wiemy, że przegrana bitwa pod Waterloo oznaczała koniec rządów Napoleona Bonaparte. Zdaniem naukowców do klęski cesarza przyczyniło się coś zupełnie nieoczekiwanego, a mianowicie erupcja wulkanu na drugim końcu świata.

 

 

Dr Matthew Genge z King's College London analizując erupcje i wpływ popiołu wulkanicznego na jonosferę i klimat, skupił się na wulkanach indonezyjskich, a zwłaszcza na Krakatau, który wybuchł w 1883 roku i wywołał prawdziwą katastrofę.

Dr Genge pisze: "konwencjonalna mądrość sugeruje", że erupcje nie mogą wyrzucać wulkanicznych cząsteczek w górne warstwy atmosfery ziemskiej, ponieważ inwersja temperatury w stratosferze działa jak bariera dla wzrostu konwekcji"; dlatego erupcje nie mają szczególnego wpływu na górną atmosferę.

Ale, jak powiedział Genge w swoim oświadczeniu : "Moje badanie wykazuje, że popiół może dostać się w górne warstwy atmosfery dzięki siłom elektrycznym”, a "atmosferyczny potencjał elektryczny wpływa na tworzenie się chmur."

Genge powiedział również, że erupcja Krakatau i przeciętna temperatura powietrza oraz wielkość opadów w tamtym czasie wskazują na ich niespodziewany wpływ na klimat.

Jaki to ma związek z bitwą pod Waterloo w 1815 roku ? Deszczowa aura i błotnisty teren odegrały w porażce Napoleona wielką rolę, a maj i czerwiec 1815 roku opisane zostały przez historyków, jako wyjątkowo deszczowe, jeśli chodzi o Europę. Jak powiedział Genge, na takie zmiany aury wpłynęła właśnie erupcja indonezyjskiego wulkanu Tambore w kwietniu 1815 roku.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K.

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama