Niezwykła zawartość sarkofagów

Reklama

czw., 09/03/2020 - 18:40 -- MagdalenaL

Od dziesięcioleci w Muzeum w Hajfie przechowywane są dwa sarkofagi w kształcie ludzkiego ciała o długości 45 cm. Do tej pory nikt nie badał ich zawartości, bo wszystkim wydawało się, że w środku jest serce zmarłego, w grobie którego zostały znalezione.

 

Odkąd po raz pierwszy poddano je badaniu tomografem komputerowym odkryto, że nie ma w nich ludzkich szczątków. W jednym była mieszanka zboża i błota, a w drugim zmumifikowany ptak, najprawdopodobniej sokół, donosi „B92”.

- Ptak nie ma lewej nogi, ale nikt nie wie dlaczego, mówi dr Marsia Xavit, która badała zawartość sarkofagów.

Sarkofagi wykonane zostały ponad 2000 lat temu, mówi Ron Hillel z muzeum w Hajfie. Ich badanie rozpoczęło się zupełnie przypadkowo, ponieważ w muzeum podczas klasyfikacji zasobów odkryto, że niewiele wiadomo o ich zawartości. Istniejąca dokumentacja mówiła, że zawierają szczątki zmumifikowanego serca, ale ekspertom nie wydawało się to logiczne, ponieważ serce zwykle pozostawiano w mumifikowanym ciele. Według wierzeń starożytnych Egipcjan odgrywało ono decydującą rolę w kwestii życia wiecznego.

Sarkofag wypełniony błotem i ziarnami zbóż został wykonany w kształcie Ozyrysa- boga, który symbolizował życie wieczne, życie po śmierci, ale także wegetację.

Podczas poświęconego mu święta, wyjaśniają eksperci, taką mieszankę błota i ziaren zanurzano w wodzie, po czym ziarno zaczynało kiełkować, co było symbolem Ozyrysa, jako boga życia. 

Drugi sarkofag, w którym znajdują się szczątki ptaka, ma kształt boga Horusa. Według mitologii egipskiej, Horus z głową sokoła był synem Ozyrysa i bogini Izydy.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

J.A.K./blic.rs

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama