Odszyfrowano tajemniczy rękopis

Reklama

pon., 05/20/2019 - 14:11 -- koscielniakk

Według niektórych, chodzi o średniowieczny poradnik medyczny napisany skróconą łaciną i dedykowany zamożnym kobietom. Zdaniem innych, napisał go po hebrajsku włoski lekarz ukazując przy okazji kąpiące się Żydówki. Tajemniczy tekst, pochodzący prawdopodobnie z XV wieku, napisany został albo starym tureckim, albo kornijskim, albo manchu albo azteckim...

W przypadku rękopisu Wojnicza, przechowywanego w bibliotece Uniwersytetu Yale, jest jednak jedna rzecz, co do której zgadzają się wszyscy akademicy, kryptografowie i entuzjaści – zagadkowość. Przepięknie ilustrowany, zaszyfrowany tekst jawny napisany został w jakimś języku, ale w jakim i o czym mówi ?

Brytyjski akademik z Uniwersytetu w Bristolu dr Gerard Cheshire twierdzi, że rękopis jest rodzajem terapeutycznych instrukcji przygotowanych przez zakonnice dla Marii Kastylijskiej królowej Aragonii, napisanych w wymarłym języku (proto)romańskim. To zbiór informacji na temat leków ziołowych, terapeutycznych kąpieli i astrologii z fokusem na fizyczne i psychiczne zdrowie kobiet, reprodukcję i rodzicielstwo.

Cheshire uważa, że tekst nie jest pisany kodem, że taki język i sposób pisania były powszechne w okresie, kiedy powstał manuskrypt. Według badacza, dokument jest jedynym zachowanym tekstem napisanym w (proto)romańskim. Choć niektórzy twierdzą, że tekst jest oszustwem, za pomocą metody datowania radiowęglowego udało się wykazać, że pergamin pochodzi z wczesnego okresu XV wieku. Ponieważ większość niegdysiejszych właścicieli rękopisu nie jest znana, manuskrypt nazwano od imienia polskiego antykwariusza Michała Wojnicza, który kupił go w 1912 roku.

"Myślenie lateralne i pomysłowość”

Choć tekst od zawsze nie dawał spokoju badaczom, dopiero w XX wieku na dobre zwrócił ich uwagę. Dr Cheshire twierdzi, że odkrył jego tajemnicę w dwa tygodnie, za pomocą „kombinacji myślenia lateralnego i pomysłowości”.

- Deszyfrując kod doświadczyłem wielu momentów wglądu, a potem poczucia niedowierzania i podniecenia, gdy zdałem sobie sprawę z wagi odkrycia jeśli chodzi o język, pochodzenie i zawartość rękopisu.

Badacz podkreślił, że sama identyfikacja Marii Kastylijskiej wymagała wiele wysiłku.

- Ale dzięki lateralnemu myśleniu i pomysłowości rozszyfrowałem kod, chwali się.

Cheshire uważa, że rękopis powstał na dworze, na wyspie Ischia i przygotowały go Dominikanki dla zdominowanego przez kobiety dworu Marii Kastylijskiej, żony króla Alfonsa V. Siostrzenicą Marii była Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka VIII. Cheshire uważa, że dokument ukazuje kapiącą się królową Marię otoczoną dwórkami, rozmawiającą o handlu. Być może to od niej pochodzą notatki dopisane kursywą.

Teoria Cheshire`a spotkała się ze sceptycyzmem wśród specjalistów od średniowiecza, którzy mówią, że “momenty wglądu”, jakich doświadczał dr Cheshire nie są niczym nowym, a zaskakujące teorie związane z manuskryptem pojawiają się średnio co pół roku.

- Dr Cheshire jest zwolennikiem teorii mówiącej, że język manuskryptu powstał w oparciu o słowa spisane w wielu miejscach i w różnym czasie, które jako całość nie tworzą niczego ważnego, oprócz funkcjonalnego języka, mówi Keith Willis- lingwista i znawca średniowiecza.

Jednakże Cheshire broni swojej teorii.

- Nie ma mowy o interpretacji. Alfabet, system pisania, język zostały zbadane i wyjaśnione dla innych, by spróbowali rozwinąć moją pracę i dokonać pełnego przekładu manuskryptu.

Powszechnie uważa się, że rękopis Wojnicza powstał w północnych Włoszech w okresie renesansu. Chociaż odnaleziono i zachowano około 240 stron, wielu niestety brakuje.

Autor: 
M.Miliksić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

The Guardian

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama