Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, zdradę i spisek prochowy - historia Guy'a Fawkesa

Reklama

śr., 11/24/2021 - 00:07 -- MagdalenaL

”Guy Fawkes lub rocznica spisku papieskiego“, autorstwa Johna Doyle‘a, 1830                         

Źródło obrazu: historic-uk.com

Fajerwerki można zobaczyć co roku w całej Francji 14 lipca, kiedy kraj świętuje Dzień Bastylii. W USA ma to miejsce około dziesięć dni wcześniej, 4 lipca, ponieważ Amerykanie obchodzą wtedy Dzień Niepodległości. W Wielkiej Brytanii podczas wystrzeliwania w niebo sztucznych ogni, śpiewane są słowa dziecięcej rymowanki ,,Remember, Remember the 5th of November, Gunpowder, Treason and Plot” (tłum: „Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, zdradę i spisek prochowy”), a ogniska stopniowo trawią przypominająca człowieka kukłę znaną jako „Guy”.

 

Więc kim był ten Guy i dlaczego jest tak czule wspominany 400 lat po swojej śmierci?

Można powiedzieć, że historia zaczęła się, gdy nowatorska koncepcja Henryka VIII dotycząca separacji i rozwodu, nie zyskała poparcia u urzędującego wtedy katolickiego papieża. Henryk, zirytowany tym, zerwał stosunki z Rzymem i mianował się głową Kościoła Anglii. Protestanckie rządy w tym kraju zostały utrzymane i wzmocnione dzięki długiemu i chwalebnemu panowaniu jego córki, królowej Elżbiety I. Kiedy Elżbieta zmarła w 1603 roku, nie pozostawiając potomka, jej kuzyn Jakub VI, został królem Anglii jako Jakub I.

Jakub niewiele czasu spędził na tronie, zanim zaczął przysparzać problemów katolikom w swoim królestwie. Nie wzruszyły ich zbytnio jego niepowodzenia we wdrażaniu środków tolerancji religijnej, natomiast sytuacja, gdy nakazał wszystkim katolickim księżom opuścić kraj, spowodowała rozdrażnienie wśród wiernych.

Spiskowcy                                                                                                                               

Źródło obrazu: historic-uk.com

Grupa rzymskokatolickich szlachciców, kierowana przez Roberta Catesby, zawiązała spisek, aby zakończyć rządy protestanckie prawdopodobnie największym „hukiem” w historii. Ich plan polegał na wysadzeniu króla, królowej, dostojników kościelnych, różnych szlachciców i obu izb parlamentu, przy użyciu 36 beczek prochu strategicznie rozmieszczonych w piwnicach pod Pałacem Westminsterskim.

Najwyraźniej był wśród nich zdrajca, ponieważ katolicki lord Monteagle otrzymał wiadomość ostrzegającą go, że jest w niebezpieczeństwie i powinien trzymać się z dala od budynku Parlamentu. List został przekazany Robertowi Cecilowi, naczelnemu ministrowi Jakuba I. Niektórzy historycy uważają, że Cecil wiedział o spisku od jakiegoś czasu i pozwolił mu „zagęścić się”, aby upewnić się, że wszyscy konspiratorzy zostaną złapani, by móc rozszerzyć po całym kraju nienawiść do katolików.

A Guy? Guy Fawkes urodził się w Yorkshire w 1570 roku. Fawkes był nawróconym na wiarę katolicką żołnierzem, który przez kilka lat walczył we Włoszech. To właśnie w tym okresie przyjął imię Guido (włoski odpowiednik Guya), prawdopodobnie po to, by zaimponować kobietom! Wiemy, że Guido został aresztowany w godzinach porannych 5 listopada 1605 r. w piwnicy pod Izbą Lordów, obok 36 beczek prochu strzelniczego, z pudełkiem zapałek w kieszeni i wyrazem winy na swojej twarzy!

Aresztowanie Guya Fawkesa                                                                                                 

Źródło obrazu: historic-uk.com

Pod wpływem tortur Guy Fawkes wydał nazwiska współspiskowców. Wielu z nich było krewnymi katolickiego szlachcica Thomasa Percy'ego. Catesby i trzech innych zostało zabitych przez żołnierzy podczas próby ucieczki. Pozostałych ośmiu zostało najpierw uwięzionych w Tower of London, a następnie stanęli przed sądem i stracono ich za zdradę stanu. Doświadczyli tej rzadkiej brytyjskiej metody egzekucji, po raz pierwszy zastosowanej prawie 300 lat wcześniej na Williamie „Braveheart” Wallace'ie: ich też powieszono, ściągnięto i poćwiartowano.

Autor: 
Ben Johnson / tłum. Klaudia Jamróg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama