Skamieniałości nosorożca olbrzymiego z Chin sugerują, że nowy gatunek był „wyższy od żyrafy”

Reklama

pon., 06/21/2021 - 01:45 -- MagdalenaL

Grafika: Yu Chen | Wyobrażenie artysty o nowo odkrytym gigantycznym nosorożcu.

Nowy gatunek pradawnego nosorożca olbrzymiego – należącego do największych ssaków chodzących po ziemi – został odkryty na terenie północno-zachodnich Chin, jak podają badacze.

Paraceratherium linxiaense, który żył około 26,5 miliona lat temu, ważył 21 ton – tyle, ile 4 duże słonie afrykańskie.

Bezroga głowa stworzenia mogła sięgać liści drzew na wysokości 23 stóp (7 m), co oznacza, że było ono wyższe od żyrafy.

Nowych odkryć dokonano na podstawie skamieniałości odkrytych w prowincji Gansu.

W badaniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Communications Biology naukowcy podają, że analiza skamieniałości – odnalezionych w 2015 roku obok wioski Wangjiachuan – wskazuje na zupełnie nowy gatunek różniący się od znanych do tej pory nosorożców olbrzymich.

Na przykład całkowicie zachowana czaszka i szczęka sugerują, że zwierzę miało smukłą czaszkę oraz chwytną trąbę podobną do tej dzisiejszego tapira, jak wykazało badanie prowadzone przez dr. Deng Tao z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie.

Grupa naukowców odkryła także, że nowy gatunek był blisko spokrewniony z nosorożcami olbrzymimi, które żyły na terenie dzisiejszego Pakistanu, co sugeruje, że podróżował przez Azję Środkową.

Jeśli swobodnie wędrował między północno-zachodnimi Chinami a subkontynentem indyjsko-pakistańskim, sugerowałoby to, że na Wyżynie Tybetańskiej mogły się w tym czasie znajdować nisko położone rejony.

„Tropikalne warunki pozwalały nosorożcom olbrzymim wrócić w kierunku północnym do Azji Środkowej, co może oznaczać, że region tybetański nie był wtedy jeszcze wysokim płaskowyżem”, mówił profesor Deng w komunikacie prasowym.

 

Autor: 
tłum. Joanna Niemczyk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama