Tajemnica Stonehenge rozwiązana?

Reklama

wt., 08/04/2020 - 14:57 -- MagdalenaL

Naukowcy ogłosili, że rozwiązali trwającą od stuleci tajemnicę dotyczącą pochodzenia większości megalitów, które tworzą zewnętrzny pierścień Stonehenge, a odkryciem podzielili się w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Science Advances.” 

 

Korzystając z danych geochemicznych, naukowcy ustalili, że 50 z 52 dużych kamieni, bloków sarsenu (piaskowca twardszego niż granit), pochodzi z West Woods w Wiltshire w Anglii, około 15 mil od miejsca, w którym stoi prehistoryczny pomnik. Pochodzenie mniejszych kamieni, znajdujących się w pobliżu środka konstrukcji, zwanych błękitnymi kamieniami, zostało wcześniej przypisane Walii, oddalonej od Stonehenge o prawie 200 kilometrów.

Pomnik został wzniesiony około 2500 r. p.n.e. i nadal pojawiają się pytania, w jaki sposób udało się przetransportować kamienie, których ciężar każdego wynosi do 30 ton.

„Sposób, w jaki zostały przetransportowane na miejsce, jest nadal przedmiotem spekulacji” - powiedział David Nash, geomorfolog z University of Brighton i główny badacz zajmujący się tajemnica Stonehenge.

„Biorąc pod uwagę rozmiar kamieni, musiały one być wleczone lub ciągnięte po konstrukcji składającej się z walców aż do Stonehenge. Mimo że nie znamy dokładnej trasy, mamy przynajmniej  punkt zaczepienia: początek i koniec drogi.”

Utracona wcześniej pofragmentowana próbka rdzeniowa, została zwrócona do Wielkiej Brytanii ze Stanów Zjednoczonych w 2018 r., umożliwiając brytyjskim naukowcom przeprowadzenie testów. Drugą część próbki znaleziono  w Salisbury w Anglii w 2019 r., trzecia część wciąż nie została jeszcze zlokalizowana.

 

Autor: 
Autor: Alana Wise Tłumaczenie: Laura Antkiewicz
Źródło: 
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama