Zachowane neurony ofiary Wezuwiusza sprzed 2.000 lat

Reklama

pon., 10/05/2020 - 15:53 -- MagdalenaL

Włoscy archeolodzy, 2.000 lat po wybuchu Wezuwiusza (miała miejsce w 79 roku), odkryli „doskonale zachowane neurony” jednej z ofiar erupcji.

„To bezprecedensowe odkrycie. Erupcja jakby „zamroziła” komórki mózgowe ofiary i dzięki temu zachowały się nawet po tak wielu latach, powiedział archeolog i kryminolog Paolo Petrone.

Odkrycie jest cenne nie tylko dlatego, że jest archeologiczną rzadkością, ale przede wszystkim dlatego, że pozwala bardzo szczegółowo określić etapy erupcji wulkanu i porównując je z pisemnymi dokumentami orazówczesnymi świadectwami ustalićco i w jaki sposób stało się z ofiarami Wezuwiusza.

Ciągle aktywny

„To są elementy, które w oparciu o rekonstrukcje z przeszłości,mogą nam pomóc przewidzieć i określić środki ochrony przed przyszłymi erupcjami dowolnego wulkanu na świecie”, wyjaśniaPetrone.

Wezuwiusz nad Zatoką Neapolitańską jest nadal aktywny i do tej pory zarejestrowano 50 erupcji, z których ta z 79 roku była najbardziej niszczycielska. Zostały wtedy całkowicie zniszczone i pokryte gruba warstwą popiołu dwa starożytne miasta: Pompeje i Herkulanum. Naukowcy ustalili później, że erupcja Wezuwiusza w 79 roku uwolniła sto tysięcy razy silniejszą energię cieplną niż dwie bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama