Znaleziono najstarszą monumentalną konstrukcję Majów w Tabasco

Reklama

pon., 10/05/2020 - 12:33 -- MagdalenaL

  Najstarsza i największa monumentalna konstrukcja znaleziona do tej pory na obszarze Majów w Tabasco, której wiek szacuje się na trzy tysiące lat, mogła służyć do odbywania ceremonii lub rytuałów - twierdzą specjaliści UNAM.

   Teren położony jest na równinie wykorzystywanej do celów rolniczych i pastwiskowych. Z tego powodu budynki pozostają niezauważone, ponieważ wyglądają jak góry lub naturalne wzgórza. Jednak dzięki trójwymiarowej mapie można było wyraźniej zobaczyć reliefy i wywnioskować położenie budynku, ponieważ tworzy ona pewien rodzaj radiografii ziemi.

     Verónica Amellali Vázquez López, doktor nauk mezoamerykańskich, i María Belén Méndez Bauer, doktorantka studiów o Mezoameryce, obie z UNAM, były uczestniczki odkrycia Aguada Fénix. Wskazały one, że jest to kluczem do wyjaśnienia upadku San Lorenzo (strona Olmec) i pojawienia się La Venta.

      Ponadto pokazuje to, iż kultury Olmeków i Majów istniały równocześnie.

        Méndez Bauer poinformował, że badają, czy miejsce to było zamieszkane przez ludzi lub było tylko miejscem przejściowym, aby wyjaśnić jego rolę w wykonywaniu ceremonii.

    „Znaleźliśmy złoża ceramiki, kości zwierząt, kompletnych naczyń, a na końcu każdego etapu budowy, który postawili Ofiary; do tej pory znaleźliśmy cztery. Jednym z nich jest pochówek osoby (której płeć lub wiek nie jest znana ze względu na słabe zachowanie szkieletu), złożonego na kolanach; ze względu na zużycie niektórych kręgów uważa się, że był to osoba, która dźwigała duży ciężar - podkreślił.

       W międzyczasie Vázquez López wyjaśnił, że odkrycie to wypełnia lukę w historii Mezoameryki: między upadkiem San Lorenzo, bardzo ważnego miejsca Olmeków, a pojawieniem się La Venta, około 800 roku pne

    Ponadto, Aguada Fénix znajduje się w region, który był granicą między Majami a Olmekami, i sądzono, że ta druga kultura wpłynęła i być może zapoczątkowała tę pierwszą, ale to odkrycie pokazuje, że obie grupy współistniały przez długi czas.

     Dowody dotyczące ceramiki i pochówku znalezione w tym miejscu są bardziej zgodne z tymi wytworzonymi przez grupy Majów.

Widzieliśmy wspólne tradycje w wytworzonej ceramice, a obsydian w Aguada Fénix pochodzi ze złóż znajdujących się w Gwatemali, podczas gdy obsydian z miejsc zamieszkania Olmeków był wydobywany ze złóż meksykańskich, co wskazuje na ściślejsze powiązanie kulturowe z nizinami Majów”.

       Trójwymiarowa mapa

     Odkrycie struktury ziemi na stanowisku archeologicznym Aguada Fénix, które zostało wzniesione między 1000 a 800 p.n.e., opublikowano w czasopiśmie Nature. Verónica Amellali Vázquez sprecyzowała, że ​​z analizy trójwymiarowej mapy, opracowanej przez Takeshi Inomata i Danieli Triadan z Uniwersytetu Arizona, dowiedzieli się o tej platformie, która zaczęła być fizycznie eksploatowana w 2017 roku.

     „Zidentyfikowaliśmy siedem głównych etapów budowy, pięć z nich między 1000 a 800 p.n.e.” - zaznaczyła badaczka Projektu Archeologicznego Yaxnohcah Uniwersytetu Calgary. Do przygotowania trójwymiarowej mapy użyto technologię LiDAR. Pierwsza mapa była z obrazami o niskiej rozdzielczości z Narodowego Instytutu Statystyki i Geografii (INEGI). Następnie  druga posiadała obrazy o wysokiej rozdzielczości z Narodowego Centrum do Laserowego Mapowania Powietrznego (NCALM z angielskiego).

  Instrument ten ujawnił 21 centrów ceremonialnych o konfiguracji zwanej w projekcie Wzorem Formatywnym Środka (rzeki) Usumacinta, które charakteryzują się prostokątną strukturą ograniczoną kopcami z czterech stron, ze wzniesieniem w kształcie litery E pośrodku i wydłużoną platformą wschodnią.

Wykryto również mniejsze wersje kompleksu, mierzące mniej niż 400 metrów długości.

 

Méndez Bauer wyjaśnił, że badania archeologiczne rozpoczęły się w 2017 roku i do tego momentu odkryto, że objętość konstrukcji jest znacznie większa niż w miejscach takich jak Palenque.   Na koniec studenci uniwersytetu sprecyzowali, że w tych badaniach mieli wsparcie Rodrigo Liendo. Jest on pracownikiem naukowym w Instytucie Badań Antropologicznych UNAM oraz w Narodowym Instytucie Antropologii i Historii.

Autor: 
Tłum. Daria Matuszak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama