Zwrot w sprawie źródła dżumy Justyniana, która zabiła 25 mln ludzi

Reklama

wt., 05/15/2018 - 16:37 -- koscielniakk

Dżuma Justyniana, jedna z najbardziej śmiertelnych chorób w historii ludzkości jest, zdaniem badaczy, powiązana z migracją Hunów na zachód. Pojawiła się w 541 roku n.e. i pochłonęła 25 mln istnień ludzkich.Jej źródłem była prawdopodobnie Azja, a nie Egipt, jak twierdzili ówcześni historycy.

 

 

Przypuszczenie pojawiło się po analizie DNA 137 pozostałości szkieletów ludzkich wykopanych na stepie euroazjatyckim pokrywającym ogromny obszar 8.000 km², od Węgier do północno-wschodnich Chin. Dżuma wzięła nazwę od imienia Justyniana I, który rządził wschodnim cesarstwem rzymskim, znanym jako Bizancjum, w okresie szerzenia się choroby. Według niektórych źródeł, sam Justynian też był chory, ale udało mu się pokonać zarazę.

Sądzono, że choroba, która po raz pierwszy pojawiła się w Konstantynopolu- dzisiejszym Istanbule, została przywleczona przez szczury z egipskich okrętów przypływających z żytem.

Obecnie, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Kopenhadze uważają, że źródłem choroby była najprawdopodobniej centralna albo wschodnia Azja.

Dżuma szerzyła się na zachód wraz z migrującymi w tamtym kierunku plemionami, znanymi z rzymskich kronik, jako Hunowie.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna/blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama