Od ponad 25 lat artysta Gunter Demnig stawia w Europie „kamienie pamięci", przypominające o niemych ofiarach Nazizmu. Niedawno położył kamień numer 70 000.
Kapral Kurzemnieks brał udział w walkach na froncie wschodnim w szeregach łotewskiego legionu SS. Byłaby to historia jakich wiele, gdyby nie dwa fakty: chłopiec był Żydem i miał wtedy... osiem lat
14 lutego to dla większości z nas Święto Zakochanych, warto jednak wiedzieć i pamiętać, że jest to także data powstania Armii Krajowej, która podczas II Wojny Światowej walczyła o wolną Polskę.
Mimo, że brzmi to nieprawdopodobnie, wiele dowodów wskazuje na to, że Niemcy planowali budowę czegoś w rodzaju Gwiazdy Śmierci z działem słonecznym w postaci lustra zdolnego do niszczenia całych miast
Tylko w ciągu stu dni od sierpnia do października 1942 r. Niemcy zamordowali w okupowanej Polsce 1,47 mln Żydów. To swoisty rekord okrucieństwa - wynika z najnowszych badań.
20 października 1939 r. w Wielkopolsce rozpoczęły się masowe, publiczne egzekucje w ramach tzw. Operacji Tannenberg, zakładającej eksterminację polskiej inteligencji i warstwy przywódczej.