Auschwitz : Upamiętnienie Romów i Sinti

Reklama

śr., 08/05/2020 - 11:11 -- MagdalenaL

Przedstawiciele oficjalnych delegacji i ocaleni zebrali się w niedzielę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i upamiętnić Romów zamordowanych przez nazistów.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 2 sierpnia, ponieważ tego dnia w 1944 roku niemieccy strażnicy zabili w komorach gazowych obozu Auschwitz-Birkenau 4.300 romskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

Historycy szacują, że pod rządami nazistów w Europie zginęło pół miliona Sinti [Sinti lub Sinte – tradycyjnie wędrowna grupa etniczna, pochodząca z Półwyspu Indyjskiego, pokrewna Romom i wraz z nimi określana zbiorczym mianem Cyganów, od tłum., za Wikipedią] i Romów.

Około 20 000 zginęło w samym Auschwitz, gdzie przedstawiciele Kościoła ewangelickiego w Niemczech (EKD) i Centralnej Rady Żydów w Niemczech zgromadzili się na pierwszym wspólnym spotkaniu upamiętniającym śmierć Sinte i Romów.

Złożono wieńce, a Heinrich Bedfor-Strohm, przewodniczący rady EKD, mówił o hańbie chrześcijańskiego antysemityzmu.

Razem przeciwko nieludzkiemu traktowaniu

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster powiedział, że ludzie powinni wspólnie walczyć o demokrację i przeciwko nieludzkiemu traktowaniu innych. 

W związku z pandemią obchody odbyły się również online.

Pozostali mówcy, w tym Romani Rose, przewodniczący Rady Centralnej niemieckich Sinti i Romów, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaueble, podkreślili potrzebę zwalczania wszelkich form dyskryminacji.

Wezwali również do kontynuacji badań nad Holokaustem w sprawie Romów i stwierdzili, że potrzebne są dalsze działania w celu zwalczania dyskryminacji społeczności romskich.

„Dziś pamiętamy tragedię romskiego holokaustu. Naszym obowiązkiem, jako polityków, jest zdecydowane odrzucenie wszelkich form rasizmu, antysemityzmu, antyromizmu, homofobii i innych form nietolerancji”, powiedziała słowacka prezydent Zuzana Caputova w swoim oświadczeniu internetowym.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama