Izrael: Znaleziono setki starożytnych złotych monet

Reklama

czw., 09/03/2020 - 17:29 -- MagdalenaL

Izraelscy archeolodzy oficjalnie ogłosili, że podczas ostatnich wykopalisk w pobliżu centrum miasta Yavna, odkryli cenną kolekcję wczesnoislamskich złotych monet.

 

 

Ze wspólnego oświadczenia, jakie wydali Liat Nadav-Ziv i Elie Haddad wynika, że kolekcja 425 złotych monet, z których większość pochodzi z okresu Abbasydów sprzed 1100 lat, jest „niezwykle rzadka”.

Wykopaliska są wynikiem ciężkiej pracy młodych wolontariuszy, którzy oprócz głównego znaleziska wypatrzyli również złote monety o mniejszych nominałach.

Koniec IX wieku

Ekspert od monet z Urzędu Starożytności Robert Kool powiedział, że wstępne analizy wykazały, iż monety pochodzą z końca IX wieku- złotego okresu kalifatu Abbasydów, który kontrolował większość Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

W Izraelu w 2015 roku, u wybrzeży starożytnego miasta portowego Cezarea, nurkowie-amatorzy znaleźli 2000 złotych monet, pochodzących z czasów Fatymidów, z X i XI wieku.

 „Mamy wielką nadzieję, że analiza znalezionych monet powie nam więcej o okresie, o którym wciąż niewiele wiemy”, powiedział Kool.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama