81 000 dolarów za telegram z puklem włosów Abrahama Lincolna

Reklama

pon., 09/21/2020 - 13:55 -- MagdalenaL

Telegram zawierający lok włosów Abrahama Lincolna oraz ślady krwi z ran powstałych podczas jego zamachu w 1865 roku został sprzedany na aukcji za ponad 81 000 dolarów.

Żadne informacje o nabywcy drogocennej pamiątki nie zostały ujawnione.

Około 5-o centymetrowy kosmyk włosów został pozyskany podczas sekcji zwłok Lincolna tuż po zamachu, podczas którego został śmiertelnie postrzelony w Ford’sTheatre w Waszyngtonie przez Johna Wilkesa Bootha.

Według RR Auction, pukiel został oryginalnie wręczony dr Lymanowi Beecherowi Toddowi, poczmistrzowi z Kentucky i kuzynowi Mary Todd Lincoln, wdowy po szesnastym prezydencie, który osobiście towarzyszył zespołowi podczas sekcji zwłok Lincolna.

Włosy byłej amerykańskiej głowy państwa przymocowano do oficjalnego telegramu Departamentu Wojny wysłanego do doktora Todda przez George'a Kinneara, jego asystenta, na poczcie w Lexington, Kentucky. Telegram został odebrany w Waszyngtonie o godzinie 23:00, 14. kwietnia 1865 roku.

RR Auction poręczyła za autentyczność pieczęci i telegramu. Syn doktora Todda, James Todd, napisał w liście z 1945 roku, że włosy „od początku pozostawały całkowicie pod opieką naszej rodziny”. A dom aukcyjny podał, że ostatni raz zostały sprzedane w 1999 roku.

„Mając do czynienia z prawdopodobnymi próbkami włosów samego Lincolna, największe znaczenie ma ich źródło -w tym przypadku jesteśmy pewni, że pochodzą one odsamego członka rodziny, który był obecny przy łóżku prezydenta” - wyjaśnił Bobby Livingston, wiceprezes wykonawczy RR Auction .

Ostateczna cena zakupu wynosząca $81 250 była nieco wyższa niż wywoławcze $75 000, które dom aukcyjny miał nadzieję uzyskać ze sprzedaży drogocennej pamiątki.

Telegram jest znaczącym źródłem historycznym, ponieważ obala teorię części historyków opowiadających się za ideą, według której to ówczesny sekretarz wojny Edwin Stanton planował zabić Lincolna z powodu ich osobistych i politycznych różnic.

Niektórzy twierdzą, że Stanton odpowiedzialny był za wydanie nakazu przerwania łączności wojskowej, co pozwoliłoby Boothowi na szybką i skuteczną ucieczkę. Przeczy temu pieczątka ze znacznikiem czasu w depeszy.Wskazuje bowiem na to, że w noc zamachu na Lincolna wojskowe linie telegraficzne działały bez zarzutu.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

dailysabah.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama