Szczątki średniowiecznego żołnierza odnalezione na dnie jeziora

Reklama

czw., 11/12/2020 - 20:49 -- zzz

Niezwykle ciekawego odkrycia dokonała grupa archeologów badających wody litewskiego jeziora Oświe. Badacze odkryli na dnie akwenu bardzo dobrze zachowane szczątki średniowiecznego żołnierza. Wiek znaleziska został wstępnie określony na XVI wiek.

 

Podwodni archeolodzy eksplorujący wody najdłuższego jeziora znajdującego się na terytorium Litwy, mogą mówić o niezwykłym szczęściu i nie lada sensacji. Ciężko bowiem w inny sposób określić odnalezienie na dnie zbiornika tak dobrze zachowanych ludzkich szczątków, liczących sobie około 500 lat.

Badanie średniowiecznych szczątków z jeziora Oświe

Zwłoki średniowiecznego żołnierza zostały odkryte na głębokości około 9 metrów, podczas badania pozostałości starego mostu w okolicach miejscowości Dubinki. Szczątki znajdowały się przysypane pod warstwą błota i piasku, co znacząco wpłynęło na poziom zachowania materii organicznej.

Stanowisko archeologiczne jezioro Oświe

Litewscy archeolodzy wykluczyli możliwość, byśmy mieli w tym przypadku do czynienia z pochówkiem. Niemniej znalezisko jest niezwykle interesujące i stanowi pierwsze tego typu odkrycie na terytorium Litwy.

Oprócz samych szczątków odnaleziono również szereg rzeczy osobistych. Wśród nich znalazły się m.in. miecz, świetnie zachowane skórzane buty i dwa noże. To właśnie z uwagi na tak specyficzne wyposażenie, badacze przypuszczają, że mają do czynienia ze szczątkami należącymi do średniowiecznego żołnierza.

Średniowieczne znalezisko jezioro Oświe

Antropolodzy, którzy zdążyli już przebadać odkrycie z jeziora Oświe, stwierdzili, że wstępnie można określić szczątki jako należące do młodego mężczyzny. Niestety na chwilę obecną nie znaleziono śladów, które mogłyby pomóc określić przyczynę śmierci.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

divers24.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama