Novak Djoković

Reklama

wt., 01/26/2021 - 16:12 -- MagdalenaL

NovakDjoković w 2011 został tenisistą numer 1 na świecie i wszedł do annałów sportu  po serii 41 zwycięstw i 3 tytułach Wielkiego Szlema zdobytych w ciągu jednego roku.

W historii tenisa nikt nigdy nie miał serii 41 zwycięstw i 3 tytułów Wielkiego Szlema zdobytych w ciągu jednego roku, dopóki świat nie zobaczył co potrafi serbski tenisista NovakDjoković. Ciężko zliczyćtytuły, które zdobył na wszystkich turniejach. Największe z nich to: trzykrotne zwycięstwo w Australian Open, po jednym razie w Wimbledonie i US Open. Do teraz. Ponadto słynna Laures Academy ogłosiła go najlepszym sportowcem w  2011 roku. Jednak gdy w 1994 roku sympatyczny chłopak z czapką na głowie i rakietą w ręce w jednej z dziecięcej audycji wyjawił, że jego celem jest zostanie mistrzem, mało kto mu uwierzył. Mimo to nadal wierzył!

Wychodził ze szkoły, trenował, odrabiał prace domowe i potrafił grać według własnego wyznania, gra tylko w nocy. Zaczęły się pierwsze długie wyjazdy z domu, inne państwa, języki obce, nowi trenerzy… A wtedy zaczęły się pierwsze zwycięstwa, pierwsze trofea, ale i porażki, kontuzje… Chociaż chłopiec nadal wierzył – pewnego dnia będzie numerem jeden na świecie!

I tak właśnie Novak Djoković w 2011 roku – stał się najlepszym tenisistą świata!

Może jego los był przesądzony, kiedy 22 maja 1987 roku w Belgradzie urodził się w rodzinie sportowców.Ojciec Srdjan i matka Dijana byli instruktorami narciarstwa i nie mieli nic przeciw, kiedy ich najstarszy syn, wtedy czteroletni Novak, zapragnął wziąć rakietę i zacząć trenować trenis.

Pierwszą piłkę Novak posłał przez siatkę na boisku na Kopaoniku, gdzie ówcześnie żyła rodzina Djokoviciów, tutaj ujrzała go Jelena Genčić – jego pierwszy trener. Mówi, że zawsze będzie pamiętała dzień, kiedy ten cichy i dobrze wychowany chłopak z torbą, którą sam spakował, a która była zapakowana jak na zawodowy mecz i wyjawił, że kiedy dorośnie będzie pierwszą rakietą świata.

Miały lata zrzeczeń przez Novaka, który równocześnie chodził do szkoły i na treningi, tak jak dlajego rodziców, którzy w najcięższym czasie dla Serbii, kształcili swoje dziecko by zostało profesjonalnym tenisistą. Novak był ciągle poza domem, uczęszczał do zagranicznych szkół, zmieniał trenerów.

Wtedy zaczęły się pojawiać rezultaty – jako czternastolatek, Novak Djoković zostaje trzykrotnym mistrzem Europy – w singlu, deblu i drużynówce, a po rozegraniu pięciu turniejów ITF znalazł się na liście 40 najlepszych juniorów świata. W 2003 z reprezentacją Serbii osiągnął tytuł najlepszego w Europie do lat 16. Ten sezon w życiu Novaka Djokovicia będzie zapamiętany z jeszcze jednego powodu –zaczął profesjonalną grę w tenisa. W czerwcu tego roku w Belgradzie, w pierwszych meczach Futures, w których zagrał, pokonał czwartego tenisistę i zdobył swój pierwszy punkt ATP. Jednak prawdziwa sława przyszła później…

Decyzję, że swoje życie poświęci tenisowi NovakDjoković podjął w 2005 roku. Do pierwszej 10 najlepszych graczy dołączył w 2007. Tytuły się mnożyły, a pierwszy z nich przyszedł na początku przyszłego roku – zwycięstwo w Australian Open, pierwszego Wielkiego Szlema w roku.

Nawet dla największych sceptyków było jasne, że z wesołego i dowcipnego młodzieńca z Belgradu mogą oczekiwać czegoś więcej. Novakwciąż trenował żeby być kim jest i iść ku swojemu celu – na szczyt! Były to lata, kiedy historię światowego tenisa Serbia pisała złotymi słowami –Z tego małego kraju z Bałkanów, który do tej pory pojawiał się na świecie w niezbyt dobrych raportach, nagle przyszła generacja, która przegrywała niezwykle rzadko.Janko Tipsarević, Nenad Zimonjić, Viktor Troicki, Jelena Janković, AnaIvanović i Novak Đjoković w jednym momencieotrzymali prawie wszystkie tytuły, które można otrzymać w tym „białym sporcie”. Dotyczy to brązu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, który zdobył Novak Djoković. Chociaż z końcem 2010, korona przybyła na Belgradzkiej arenie, kiedy męska reprezentacja Serbii zwyciężyła w największym drużynowym turnieju –Davis Cup. Marzenie chłopca z początku tej opowieści spełniło się 4 lipca 2011 roku, kiedy Novak Djoković został numerem jednej na liście ATP, i wtedy został oficjalnie nazwany najlepszym tenisistą świata.

Wydaje się, że medale, pieniądze i sława, któreza tym szły, nie wpłynęły na Novaka Djokovicia. Nadal się uśmiecha, jest w nastroju do żartów i spotkań towarzyskich, ceniony, pracowity i przede wszystkim wdzięczny za wsparcie i miłość, którymi obdarowali go jego najbliżsi, ale także ci, którzy godzinami oglądają jego mecze.Te cechy sprawiły, że ponad wszystko stał się najpopularniejszym Serbem na planecie.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Polub Plportal.pl:

Reklama