Nikola Tesla

Reklama

czw., 01/28/2021 - 12:47 -- MagdalenaL

Geniusz XX wieku, człowiek, którego wynalazki do dziś wprawiają w ból głowy naukowców. Nikola Tesla w dużej mierze jest odpowiedzialny za funkcjonowanie dzisiejszego świata.

Nikola Tesla zaprojektował elektrownię wodną przy użyciu wodospadu Niagara, gdy miał zaledwie 10 lat, został zapamiętany z twierdzenia, które do dziś dla wielu naukowców zdaje się być nieosiągalne: to, że samochody mogą jeździćbez benzyny lub gazu, tylko za pomocąenergii elektrycznej.

Po jego śmierci FBI przejęło wszystkie jego plany i do dziś nie są ujawnione. Był jednym z największych geniuszów XX wieku – Nikola Tesla, człowiek, który ujarzmił błyskawicę!

Nasza codzienność w dużej mierze funkcjonuje dzięki Tesli – naukowca, do którego prawa roszczą trzy państwa. Człowiek, którego imieniem jest nazwane lotnisko w Belgradzie, urodził się w 1856 r. na terenie dzisiejszej Chorwacji. Z pochodzenia był Serbem, ale największą część życia spędził w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Jako malec w rodzinnym Smiljanu bawił się przy strumyku. Tesla znalazł koło i włożył je do wody i zrobił miniaturową turbinę. Wujek, który ze zdumieniem to oglądał powiedział, że pewnego dnia zrobi podobną, tylko na większej rzece. Kilka lat później, na wodospadzie Niagara, według projektów Tesli, powstała pierwsza elektrownia, która została zaliczona do cudów ówczesnego świata.

Wiadomym jest, że Nikola Tesla odkrył prąd przemienny, to ,że badał pole magnetyczne i energię Ziemi. Mniej wiadomym jest to, że wierzył, że da się podróżować w czasie, jak i komunikować z innymi światami. Był człowiekiem, któremu udało się okiełznać błyskawicę, i który widział energię wokół nas! Twierdził, że ludzie nie powinni jej produkować, lecz tylko dołączyć do pola magnetycznego planety, na której żyjemy, i czerpać z niej energię, która jest nieskończona i niezniszczalna.

Potrafił to –współpracownicy twierdzili, że wynalazł samochód, który poruszał się nawet do 100 km/h, i poruszał się tylko na energie elektryczną. W muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, jedynym na świecie, gdzie znajdują się prochy tego naukowca, pokaże wam jak dzięki niemu popsute żarówki mogą świecić bez podłączenia do prądu.

Nikola spał dwie godziny dziennie, medytował, był wegetarianem, i często potrafił się odizolować od zewnętrznego świata. Ostatnie dni spędził w apartamencie, na 33 piętrze w hotelu w New Yorku. Drzwi od jego balkonu zawsze były otwarte, tak, by gołębie, z którymi rozmawiał, zawsze mogły wlecieć. Żył sam, chociaż mówił, że nigdy nie jest samotny, ponieważ może się komunikować z innymi światami.

Nikola Tesla nigdy nie był dobrym biznesmanem – był geniuszem, który dał światu prąd zmienny, silnik indukcyjny, system produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, oraz ponad 700 patentów, ale który nigdy nie potrafił lub nie chciał spieniężyć swoich wynalazków. Całe życie żył w długach, a badania finansował u sponsorów i przyjaciół. Po śmierci uznany był za wynalazcę radia, chociaż odkrycie początkowo były przyznawane Marconiemu. Jednak pomysły Tesli były znacznie większe! Nie mówił tylko o transmisji sygnałów na odległość, lecz o całkowitym połączeniu świata – informacyjne i energiczne. Dzisiaj, część tego znamy z internetu.Chociaż wielu uważało go za szaleńca i często był wyśmiewany, wszystkie dotychczas wykorzystane projekty Tesli okazały się prawdziwe, a wyliczenia dokładne.

Tłumaczył Hubert Domański

Autor: 
serbia.com
Źródło: 

serbia.com

Polub Plportal.pl:

Reklama