V wiek p.n.e.- Historia uścisku dłoni

Reklama

śr., 02/24/2021 - 15:05 -- MagdalenaL

Relikty archeologiczne wskazują, że w V wieku p.n.e. w starożytnej Grecji praktykowano uścisk dłoni. Był to znak pokoju, który pokazywał, że nie ma się broni. Upamiętnieniem tego jest np. rzeźba nagrobkowa z V wieku w berlińskim Muzeum Pergamońskim, najczęściej odwiedzanym w Niemczech, która przedstawia dwóch żołnierzy ściskających dłonie. Możemy znaleźć również podstawę kolumny z V wieku, która ukazujące Herę i Atenę w tej samej scenie. 

W epickich klasykach literatury: Odysei i Iliadzie, grecki poeta Homer wielokrotnie wymienia uścisk dłoni jako dowód zaufania. W okresie rzymskim uścisk dłoni przeistoczył się w chwytanie za ramię. Z kolei, w średniowiecznej Europie trzęsienie rąk w górę i w dół mogło zostać dodane przez rycerzy jako sprytny sposób na usunięcie ukrytej broni. 

Według History.com, niektórzy uczeni sugerują, że współczesny uścisk dłoni spopularyzowali w XVII wieku kwakrzy, którzy uważali ten gest za bardziej egalitarny niż uniesienie kapelusza czy ukłon. W dodatku, na niektórych portretach małżeńskich z XVII wieku, małżonkowie ściskają sobie ręce na znak wiążących zaręczyn. 

Podręczniki etykiety nauczały później w epoce wiktoriańskiej, że uścisk dłoni powinien być mocny. Chociaż większość narodów anglojęzycznych i skandynawskich woli mocny uścisk dłoni, w niektórych krajach uścisk zbyt mocny jest uważany za niegrzeczny i gwałtowny. Niektóre narody azjatyckie preferują delikatniejszy akcent. Podczas gdy w Azji Wschodniej Japończycy nigdy nie podają sobie rąk i nie kłaniają się, by okazać szacunek. 

Z kolei, gdy chodzi o gest przybicia piątki, to początki sięgają ostatniego stulecia. Wtedy piątkę przybijało się dłońmi, które znajdowały się dość niskiej pozycji. Od ery jazzu, dolna piątka jest stałym elementem kultury afroamerykańskiej. Al Jolson przybija piątkę w filmie “The Jazz Singer“ z 1927 roku, aby uczcić przesłuchanie na Broadwayu. 

Dziś, gdy świat walczy z pandemią koronawirusa, wydaje się, że zapomnieliśmy o uścisku dłoni. Od ponad 11 miesięcy większość ludzi daje sobie ‘żółwiki”, bądź przybija łokcie, czy nawet stopy.  

Autor: 
Wiktoria Gwizdała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama