Najsławniejsi gangsterzy w Stanach Zjednoczonych

Reklama

śr., 03/03/2021 - 20:57 -- MagdalenaL

Poznaj Johnny'ego Torrio, Ala Capone, Lucky’ego Luciano i innych czołowych gangsterów z USA.

Sycylijska mafia przybyła do Stanów Zjednoczonych wraz z napływem imigrantów około 1900 roku. Ci dobrze zorganizowani gangsterzy działali w sposób bezprecedensowy, okrutny i nie minęło dużo czasu, jak przejęli władzę w półświatku.

Wykorzystując przemoc, groźby oraz kontakty polityczne, byli zaangażowani we wszystko, co się tylko da – od wymuszeń, hazardu i prostytucję po przemyt, lichwę i narkotyki.

Około 1930 roku największe mafie utworzyły swój własny Syndykat - profesjonalną organizację, która eliminowała każdego, kto sprzeciwiał się ich niepisanym zasadom.

Johnny Torrio i gangi

Sycylijska mafia przejęła podziemny świat Nowego Jorku siłą na początku ubiegłego wieku. Ale przywódca gangu Giovanni "Johnny" Torrio (1882-1957) szybko zdał sobie sprawę, że wpływy polityczne – a nie tylko przemoc – są ważnym elementem walki o władzę. George McClellan został wybrany burmistrzem Nowego Jorku w 1904 roku w wyniku oszustw wyborczych i gróźb ze strony mafii.

Z jego pomocą Torrio był w stanie otworzyć wiele sal hazardowych i burdeli bez ingerencji policji. W 1915 roku wyjechał do Chicago, by tam rozpocząć swoją działalność. Po zamachu w 1925 Torrio pozostawił władzę swojemu protegowanemu Capone i wyjechał do Włoch.

W latach trzydziestych podczas wizyty w USA doradził Lucky Luciano, aby zjednoczył gangi w kraju - które nieustannie ze sobą walczą - w Syndykat.

120 zabitych w bitwie irlandzko-włoskiej

Francesco "Frankie Yale" Ioele (1893-1928) został liderem nowojorskiej mafii w 1915 roku. Kiedy Yale zaczął szantażować armatorów w porcie, irlandzkie gangi zbuntowały się niemal od razu.

W latach 1920–1925 w wyniku ostrzału zginęło około 100 członków gangów i 22 cywilów. W 1925 roku ludzie Frankie Yale’a i Ala Capone zastrzelili ostatniego przywódcę irlandzkiego gangu, a mafia przejęła kontrolę nad Nowym Jorkiem. Trzy lata później Capone zabił Yale’a, gdyż podejrzewał, że próbuje zabrać mu władzę.

Lucky Luciano jako szef Syndykatu

Salvatore 'Lucky Luciano' Lucania (1897-1962) dorastał w USA. W przeciwieństwie do starych mafiosów, nie przejmował się sycylijskimi klanami czy kodeksami, pozbył się ostatniego starego szefa włoskiej mafii w 1931 roku i ustanowił się szefem narodowej organizacji przestępczej Syndykat.

Następnie każdy gang zakreślił swoje terytorium. „Komisja” składała się z czołowych szefów mafii, na czele z Luciano, i ustalała zasady Syndykatu. Na przykład, każde morderstwo musiało zostać najpierw wyjaśnione, aby zapobiec wojnom gangów.

W 1936 roku Lucky został skazany na 30 lat więzienia jako szef sieci prostytucji. Pomógł aliantom podczas II wojny światowej w inwazji na Sycylię. Został zwolniony w ramach podziękowania, ale wygnano go do Włoch.

Szef „Murder Inc.” i śmierć ponad 700 osób

Albert Anastasia (1902-1957) specjalizował się w zabójstwach na zlecenie i haraczach przeciwko związkom zawodowym i pracodawcom w Nowym Jorku. Jego poplecznicy pracowali tak efektownie oraz dokładnie, że mafia zatrudniła ich jako zabójców.

W latach 1932-1940 co najmniej 700 osób zginęło z ich powodu. Ze względu na liczbę morderstw i brutalne metody, w prasie nazwano ich „Murder Inc.”.

Capone jako szef gangsterów w Chicago

Alphonse 'Al' Capone (1899-1947) rozpoczął karierę w wieku 14 lat u szefa gangstera Johnny'ego Torrio.

W 1924 roku pomógł Josephowi Klenha zostać burmistrzem Chicago (oszustwo wyborcze). Dzięki niemu policja nie tykała biznesów Capone, który rządził miastem wraz ze swoimi wspólnikami, dopóki nie został skazany na 11 lat więzienia  w 1931 roku.

Jednakże nie za morderstwa lub inne przestępstwa, których się dopuścił, a za oszustwa podatkowe.

Syndykat i eliminacje gangsterów

Arthur „Dutch Schultz” Flegenheimer (1902-1935) był żydowskim przywódcą gangu, zaangażowanym w przemyt alkoholu, loterie i wymuszenia w Nowym Jorku.

W 1935 roku władze tak ścigały Schultza, że zwrócił się do Syndykatu o pozwolenie na zabicie uciążliwego prokuratora. Jego prośba została odrzucona, ponieważ oznaczałoby to wypowiedzenie wojny rządowi.

Jednakże gangster i tak zabił mężczynę. Gdy Syndykat się o tym dowiedział Schultz oraz kilku jego ludzi zostało zamordowanych przez „Murder Inc.”

Gangsterzy zbudowali Las Vegas

Meyer Lansky (1902-1983) i Bugsy Siegel (1906-1947) byli członkami gangu młodzieżowego w Nowym Jorku, dopóki nie zaczęli przemycać trunków i stali się płatnymi zabójcami pod rządami Lucky Luciano. Wkrótce zajęli ważną pozycję w Syndykacie oraz zainwestowali w kasyna.

W 1946 roku Lansky i Siegel zbudowali „The Flamingo”, pierwszy luksusowy hotel w Las Vegas. Kiedy sprawa wyszła na jaw, Syndykat skłonił Lansky'ego do zabicia jego przyjaciela z dzieciństwa, Siegela.

Tłumaczyła Julia Gortat

Autor: 
De Redactie
Źródło: 

historianet.nl

Polub Plportal.pl:

Reklama