Sześciu słynnych bandytów

Reklama

śr., 03/03/2021 - 21:01 -- MagdalenaL

Alternatywa Romea i Julii

Imię i nazwisko: Bonnie (1910-1934) i Clyde (1909-1934)

Miejsce: Teksas, USA

Liczba zabójstw: 14

Wiek w chwili śmierci: 23 (B) i 24 (C)

Bonnie i Clyde to prawdopodobnie najsłynniejsza para gangsterów w historii. Spotkali się, gdy mieli około 20 lat. Razem rabowali bank za bankiem a ponieważ zostawiali w spokoju zwykłych sklepikarzy oraz trzymali się z dala od szponów policji, uznano ich niemal za  bohaterów ludu. Z dumą opowiadali prasie o swoich zbrodniach. Jednak niedługo później ich przestępcza działalność dobiegła końca. Cztery lata po ponownym spotkaniu zostali napadnięci przez policjantów i zaatakowani kulami.

Japoński Robin Hood

Imię i nazwisko: Ishikawa Goemon (1558-1594)

Miejsce: Japonia

Liczba zabójstw: -

Wiek w chwili śmierci: 36 lat

Ishikawa Goemon był jednym z najbardziej znanych japońskich przestępców, choć niewiele wiadomo o jego życiu. Lud czcił samuraja, ponieważ dzielił się łupami z biednymi. Nie poprzestał jednak na kradzieży. Próbował także zabić Toyotomi Hideyoshi. Według jednej historii stało się tak, ponieważ zamordował on żonę Goemona oraz aresztował jego syna. Według innej dlatego, że Hideyoshi uchodził za krwiożerczego despotę. Tak czy inaczej, atak się nie powiódł. Goemon został złapany oraz wrzucony do kotła z wrzącym olejem. Jego imię nadal nosi tradycyjna wanna w kształcie kotła: goemonburo (Goemonbad).

Królowa Bandytów

Imię i nazwisko: Phoolan Devi (1963-2001)

Miejsce: Uttar Pradesh, Indie

Liczba zabójstw: około 50

Wiek w chwili śmierci: 38 lat

Phoolan Devi została porwana przez gang, gdy miała 16 lat. Tutaj nauczyła się wielu sztuczek oraz jak okradać bogatych. Później układ sił w grupie się zmienił. Devi została wielokrotnie zgwałcona przez swoich byłych kolegów. Udało jej się uciec i założyć własny gang. Doszło do masakry, w której zginęło 22 jej wrogów. Po obławie Devi została aresztowana. W międzyczasie dzięki opowieściom w mediach wyrosła na bohaterkę ludu. Jej przydomek brzmiał „Królowa Bandytów”. Po jedenastu latach wypuszczono ją z więzienia. Ze względu na swoją popularność udało jej się dostać mandat poselski. Umarła w 2001 roku, kiedy to starzy wrogowie zastrzelili ją przed jej domem.

Młodzieńczy rewolwerowiec

Imię i nazwisko: Billy the Kid (1859-1881)

Miejsce: Nowy Meksyk, USA

Liczba zabójstw: od 4 do 21

Wiek w chwili śmierci : 21 lat

Billy the Kid rozpoczął karierę jako drobny przestępca i złodziej koni. Już w wieku 17 lat popełnił swoje pierwsze morderstwo. Kowal Frank Cahill musiał zapłacić za kłótnię swoim życiem. W obawie przed konsekwencjami Billy (prawdziwe nazwisko Henry McCarty) uciekł z Arizony do Nowego Meksyku. Od tego momentu jego życie było serią zbrodni. W ciągu kilku lat The Kid stał się sławny dzięki uprzejmości mediów. Ale nie mógł długo się nią cieszyć. Po brawurowej ucieczce z więzienia został zamordowany przez szeryfa Pata Garretta. Później napisano książkę o najsłynniejszym przestępcy w kraju, dzięki czemu Billy stał się jeszcze bardziej sławny niż był.

Popularny powstaniec

Imię i nazwisko: Ned Kelly (1855-1880)

Miejsce: Victoria, Australia

Liczba zabójstw : -

Wiek w chwili śmierci: 25 lat

Ned Kelly był złodziejem bydła i rabusiem z irlandzkimi korzeniami. Podbił on serca biednych jako Irlandczyk oraz robotnik, gdyż wystąpił przeciwko brytyjskim władcom. Zasłynął głównie swoją ostatnią walką. On i jego trzej wspólnicy założyli samodzielnie wykonane kamizelki kuloodporne. Mimo wszystko Kelly nie miał szans z policjantami. Dwóch towarzyszy Neda popełniło samobójstwo, trzeci został trafiony w tętnicę udową i wykrwawił się na śmierć. Samego Kelly’ego postrzelono w nogi oraz aresztowano. Zwolennicy zebrali ponad 30 000 podpisów za jego uwolnieniem, ale bezskutecznie. Ned został powieszony, a następnie ścięty.

Piękny przestępca

Imię i nazwisko: Charles 'Pretty Boy' Floyd (1904-1934)

Miejsce: Ohio, USA

Liczba zabójstw : -

Wiek w chwili śmierci: 30 lat

Charles Floyd, nazywany „Pretty Boy”, dołączył do gangu po zabójstwie ojca. I jak wielu innych, był on nienawidzony przez policję i kochany przez ludzi. Powód: w swoich atakach na banki w USA darł obligacje hipoteczne, powodując utratę długów. Państwo postrzegało go jako wroga publicznego numer jeden oraz zrobiło wszystko, co możliwe, aby go wyeliminować. W rezultacie agenci FBI zastrzelili Pretty Boya w mieście East Liverpool. Mężczyzna był tak kochany, że 20 000 jego wielbicieli przybyło, by złożyć mu ostatnie wyrazy szacunku.

Tłumaczyła Julia Gortat 

Autor: 
Jerwin de Graaf
Źródło: 

quest.nl

Polub Plportal.pl:

Reklama