Artemisia Gentileschi - wielka, włoska artystka

Reklama

śr., 03/03/2021 - 21:34 -- MagdalenaL

Artemisia Gentileschi (1593 - około 1652) uważana jest za pierwszą, wielką malarkę włoską. Znana z realistycznych barokowych portretów biblijnych kobiet oraz mitów. Była jedną z nielicznych artystek, które swoim malarstwem mogły utrzymać siebie i swoją rodzinę. Gdy była młoda została zgwałcona, co wywołało skandal. Historycy sztuki sugerują, że wiele z jej prac powstało pod silnym wpływem tego wydarzenia.

Córka malarza

Artemisia Gentileschi urodziła się 8 lipca 1593 roku w Rzymie. Była córką Prudentii Montone i malarza Orazio Gentileschi, wielbiciela Caravaggia. Ojciec pielęgnował jej talent oraz zapewnił odpowiednie środowisko. Podobnie jak on, Artemisia była pod silnym wpływem malarstwa Caravaggia. Początkowo jej styl jest trudny do odróżnienia od twórczości ojca. Jedna z pierwszych prac Artemisii – Zuzanna i starcy (1610) – przez długi czas była uważana za dzieło Orazio. Jednak znalazła w końcu swój własny głos.

Skandal

W 1611 roku Orazio Gentileschi zatrudnił przyjaciela malarza Agostino Tassi, aby nauczył córkę perspektywy malarskiej. W wieku siedemnastu lat Artemisia została przez niego zgwałcona. Po tym, jak Tassi nie dotrzymał obietnicy, że ją poślubi, Orazio pozwał go do sądu. Nastąpił długi proces. Artemisia musiała przejść badanie ginekologiczne oraz była torturowana śrubami radełkowanymi, aby dowiedzieć się „prawdy”. Ostatecznie mężczyznę uznano za winnego i skazano na rok więzienia. Ledwo odbył tę karę. Pomimo tego, reputacja Artemisii została nadszarpnięta. Przez bardzo długi czas była obiektem brutalnych plotek.

Florencja

Prawdopodobnie dla uratowania honoru Artemisia Gentileschi poślubiła Pietro Antonio de Vincenzo Stiattesiego (wkrótce po procesie). Przeprowadziła się do Florencji i urodziła córkę. Trochę później namalowała jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł: Judyta odcinająca głowę Holofernesowi (1612-1613). W 1616 roku Artemisia została pierwszą kobietą przyjętą do Accademi di Arti del Disegno. Stawała się coraz bardziej znana. Jej głównym patronem został jeden z Medyceuszy, wielki książę Cosimo II, któremu namalowała kilka prac.

Wędrujące istnienie

Małżeństwo Artemisii nie trwało długo i po śmierci Cosimo II wyjechała z ojcem do pracy w Genui. Jako malarka zawsze szukała klientów przez co regularnie się przeprowadzała. Mieszkała w Rzymie, Wenecji i pracowała z ojcem w Londynie na zlecenie Karola I. Po śmierci Orazio w 1639 przebywała w Anglii przez kilka lat, tworząc dzieła, które wkrótce stały się bardziej znane niż jej ojca. Ostatecznie Artemisia osiedliła się w Neapolu około 1640 roku, gdzie skupiła się głównie na obrazach religijnych. Zmarła tutaj około 1653 –  dokładna data i przyczyna nie są znane.

Silne kobiety

Artemisia Gentileschi specjalizowała się w dużych obrazach – głównie opartych na opowieściach biblijnych i mitologii greckiej. Uwielbiała motyw bohaterskich kobiet, które czasami przedstawiała jako ofiary lub mściwe istoty. Legendarna hebrajska Judyta, która ścinała głowę swojemu wrogowi Holofernesowi, aby uratować swoje miasto, była szczególnie powracającą postacią. Przykładem tego jest jedno z jej najpopularniejszych dzieł Judith and Her Servant (1925). Artemisia zerwała ze słabym i nieśmiałym sposobem przedstawiania kobiet, by ukazywać je jako silne czy pełne wigoru.

Ponowna uwaga

Od czasu pojawienia się gender studies pod koniec XX wieku, prace Gentileschi zyskały większe zainteresowanie. Twórczość pierwotnie przypisywana jej ojcu okazała się  Artemisii. Traumatyczne wspomnienia wykreowały w niej konkretny obraz kobiet jako silnych istot. Jest jednym z najlepszych malarzy baroku. Jej obrazy wiszą w najznakomitszych muzeach na całym świecie.

To, szlachetny panie, pokazuje, do czego zdolna jest kobieta.

Artemisia Gentileschi

Tłumaczenie: Julia Gortat

Autor: 
isgeschiedenis.nl
Źródło: 

isgeschiedenis.nl

Polub Plportal.pl:

Reklama