Jaszczur Maleny (Lagarto de la Malena)

Reklama

pt., 03/05/2021 - 17:08 -- MagdalenaL

            Podanie o Jaszczurze Maleny (zwanym też Jaszczurem Magdaleny lub po prostu Jaszczurem z Jaén) jest najsłynniejszą jaeńską legendą.

            Według opowieści spisanej po raz pierwszy w roku 1628, w podziemnej grocie tuż przy źródle Magdaleny[1] zalągł się ogromny gad (wielki wąż lub smok), który straszył mieszkańców miasta i (w zależności od wersji) pożerał owce z okolicy lub ludzi, którzy schodzili po wodę. Mieszkający w okolicy byli tak przerażeni, że nie mieli odwagi podchodzić do źródła, zaczęli więc szukać sposobu na pozbycie się jaszczura.

            W tym momencie legenda przestaje być spójna, gdyż istnieją trzy różne opisy śmierci gada.

 

            Więzień z bochenkami chleba

            Więzień skazany na śmierć obiecał zabić jaszczura w zamian za ułaskawienie. Mieszkańcy okolicy byli tak zrozpaczeni, że pozwolili mu spróbować. Mężczyzna poprosił o konia, torbę pełną ciepłych chlebów i worek prochu. Nocą podszedł do wejścia do jaskini, a potem odszedł, zostawiając za sobą ślad z bochenków chleba. Gdy jaszczur się obudził ruszył śladem jadącego konno więźnia, zjadając pozostawione przez niego wypieki. Gdy mężczyzna dotarł na plaza de San Ildefonso zamiast chleba rzucił za siebie worek prochu - gad go pożarł, a potem wybuchł.

 

Pasterz z owczą skórą

Pasterz, który miał dość jaszczura pożerającego jego owce, wymyślił podstęp, który pozwoliłby mu go zabić. Zarżnął więc i oskórował jedną z owiec, a wewnątrz jej skóry zaszył żarzące się drewno. Gdy gad wywęszył owczą skórę, połknął ją, a żar wypalił mu wnętrzności.

Ta wersja opowieści jest najpopularniejsza ze wszystkich. Często jednak łączy się ją z poprzednią - niekiedy drewno zastępuje się prochem lub każe się więźniowi z tamtej historii wykorzystywać runo zamiast worka. Tak czy inaczej te dwa warianty legendy są źródłem popularnego wyrażenia “Wybuchnąć jak jaszczur z Jaén”.

Rycerz z lustrami

Mieszkańcy okolicy poprosili o pomoc wojownika, a ten odział się w zbroję zrobioną z luster. Kiedy zbliżył się do potwora, odbijające się od zwierciadeł światło słońca oślepiło jaszczura. Rycerz wykorzystał ten moment, by przebić gada mieczem.

Ta wersja legendy wydaje się być zapożyczeniem z walenckiej legendy o smoku spod kościoła Iglesia del Patriarca i jest mniej znana w samym Jaén.

Bibliografia

 

https://es.wikipedia.org/wiki/Lagarto_de_la_Malena

 

[1] Źródło wody pitnej znajdujące się pod placem Plaza de la Magdalena w centrum Jaén (Andaluzja) - przyp. tłum.

Autor: 
Hanna Szargot
Źródło: 

mitologiaiberica.fandom.com

Polub Plportal.pl:

Reklama