Neandertalczycy pomogli stworzyć najstarsze dzieła sztuki, jak twierdzi naukowiec

Reklama

wt., 03/16/2021 - 10:23 -- MagdalenaL

Denisowiańskie ozdoby wykonane z kłów mamuta znalezione w Denisowej Jaskini na Syberii. Zdjęcie: SiberianRussian

Archeolog uważa, że zdolność do myślenia i tworzenia przedmiotów mogła nie być ograniczona jedynie do homo sapiens.

Kiedy neandertalczycy, denisowianie, oraz homo sapiens spotkali się 50 tysięcy lat temu, ci archaiczni i współcześni przedstawiciele rodzaju ludzkiego nie tylko krzyżowali się między sobą podczas tysięcy lat, kiedy rasy te żyły obok siebie. Wymieniali się również pomysłami, co doprowadziło do rozkwitu kreatywności, jak twierdzi jeden z głównych uczonych.

 

Tom Higham, profesor archeologii na Uniwersytecie w Oksfordzie, wyznaje pogląd, iż wspomniana wymiana pomysłów tłumaczy “rozpowszechnienie się obiektów z archiwów archeologicznych,” takich jak naszyjniki stworzone z przedziurawionych zębów i muszelek, a także używanie pigmentów i barwników, dekorowanie kości, rzeźbienie figurek i malowanie na ścianach jaskiń. “Od wczesnych lat 50-tysięcznych do około 38 tysięcy - 40 tysięcy lat temu obserwujemy znaczny wzrost liczebności ozdób takiego rodzaju, jakiego wcześniej nie widzieliśmy.”

Pomiędzy 40 a 150 tysiącami lat temu, do naszych kuzynów zaliczali się neandertalczycy, homo floresiensis, homo luzonensis, oraz denisowianie.

“Teraz zostaliśmy tylko my; nie ma na tej planecie innych gatunków człowieka,” mówi Higham. “Zawsze sądziliśmy, że sztuka i kompleksowe myślenie narodziło się dzięki nam - współczesnym ludziom. Nazywano to rewolucją człowieka. Hipoteza ta ukazała się w latach 70. XX wieku, i głosi, że ludzie mają swoje początki w Afryce, skąd wynieśli zdolności kognitywne, których inne typy człowieka - w tym neandertalczycy - nie posiadali… To, co się dzieje teraz… To wcale nie ogranicza się jedynie do współczesnych ludzi.”

“Jeśli nasze grupy krzyżowały się między sobą, to transfer kulturowy - wymiana idei, myśli, i języków - prawdopodobnie również miała miejsce. Ludzie są dobrzy w podłapywaniu nowych pomysłów.”

Najnowsze badania, które opierają się na ostatnich odkryciach międzynarodowych naukowców i archeologów, zostaną opublikowane w nowej książce Highama, która ma się ukazać 25 marca nakładem wydawnictwa Viking. Nosi ona tytuł The World Before Us: How Science is Revealing a New Story of Our Human Origins. (Świat przed nami: w jaki sposób nauka pisze nową historię naszych ludzkich początków - przyp. tłum.)

Higham pisze, że 50 tysięcy lat temu Ziemia była pierwotnie skomplikowanym miejscem: “Posiłkując się słowami Tolkiena, powinniśmy wyobrazić sobie Ziemię jako ‘Śródziemie’ w kwestiach różnorodności form gatunków człowieka, które wówczas istniały. Pięć, sześć, lub nawet więcej typów człowieka było obecnych w różnych częściach świata.”

W książce - dzięki ostatnim osiągnięciom technologicznym, takim jak datowanie metodą węgla C14 oraz analiza DNA pochodzącego z prehistorii - Higham zgłębia, w jaki sposób staliśmy się jedynymi ludźmi na Ziemi, oraz jak żyli nasi przodkowie - “oraz jak nadal żyją w naszych genach”.

Higham jest ekspertem w dziedzinie technologii, która rewolucjonizuje naszą wiedzę na temat poprzednich gatunków człowieka. Odkrycia archeologiczne i genetyczne wpływają na to, jak rozumiemy naszych przodków.

Higham należy do grupy naukowców pracujących na Syberii, gdzie w 2010 roku w jaskini odkryto nowy gatunek człowieka - denisowianina. Z kawałka kości palca tak małego, że do tej pory niemożliwe byłoby jego zidentyfikowanie, naukowcy byli w stanie wyodrębnić kluczowe informacje DNA, które łączą człowieka z Denisowej Jaskini z gatunkami żyjącymi w Eurazji, w tym w południowo-wschodniej Azji.

Jak mówi Higham, “denisowianie są blisko spokrewnieni z Neandertalczykami i z nami. Krzyżowaliśmy się z obydwoma gatunkami. Dzisiejsi ludzie - w zależności od miejsca urodzenia - posiadają pewną ilość DNA denisowian.

“Na terenie Denisowej Jaskini odkryliśmy także dowody, które sugerują, że denisowianie również mogli wytwarzać osobiste ozdoby oraz wykonywać czynności, które do tej pory wydawały się nam możliwe tylko dla nas i późnych neandertalczyków.”

Dowody te to m.in. pierścionki i koraliki wykonane z kłów mamuta i skorup jaj strusia. “Czy te, oraz inne ozdoby, były wykonywane zarówno przez neandertalczyków, jak i denisowian?” pyta Higham.

 

Najnowsze badania sugerują, że wszelkiego rodzaju dzieła sztuki i przedmioty dekoracyjne, których pochodzenie przypisywano najwcześniejszym formom człowieka współczesnego, mogły być wytwarzane zarówno przez denisowian, jak i neandertalczyków.

“Dowody, które teraz mamy, sugerują, że jeśli nastąpił transfer kulturowy, to prawdopodobnie działał on w obie strony. Oprócz tego, najstarsze dowody złożonych zachowań były obecne w Europie zanim rozprzestrzenił się tam homo sapiens.”

Autor: 
Dalya Alberge, tłum. Jagoda Chudzińska
Polub Plportal.pl:

Reklama