Archeolodzy dokonali odkrycia: duża osada w pobliżu Luksoru

Reklama

pt., 04/09/2021 - 13:45 -- MagdalenaL

Fot: Alexander Paukner z Pixabay

Archeolodzy dokonali szczególnego odkrycia w Egipcie. Jest to osada w pobliżu Luksoru, która zdaniem ekspertów może opowiedzieć wiele o życiu w starożytnym Egipcie za panowania faraona Amenhotepa III. Kilka lat temu w okolicy Luksoru odkryto również pałac. 

Osadę znajdującą się w środkowej części Egiptu, zbudowano około 3400 lat temu, niedaleko słynnej Doliny Królów. Budynki przez wieki leżały niewidoczne pod piaskiem. 

Wykopalisko rozpoczęto we wrześniu, gdy poszukiwano grobowca w pobliżu Luksoru. 

„Po kilku tygodniach archeolodzy natrafili na ceglane konstrukcje z prawie kompletnymi ścianami i komorami” – mówi egipski archeolog Zahi Hawaas. Niektóre ze ścian miały prawie dziesięć stóp wysokości. 

Stan wykopalisk okazał się być bardzo dobry. W komnatach archeolodzy znaleźli przedmioty codziennego użytku, takie jak garnki, ale także (częściowo) posągi, pierścienie i skarabeusze. Znaleźli oni również piece używane do produkcji szkła i ceramiki. Ponieważ miasto zostało odkryte dopiero we wrześniu zeszłego roku, duża jego część nie została jeszcze wykopana. 

Zdaniem Daniela Solimana, konserwatora egipskiej kolekcji w Narodowym Muzeum Starożytności, jest to bardzo szczególne znalezisko. „Osadę znaleziono w bardzo dobrym stanie” mówi mężczyzna. „Widziałem zdjęcia, na których niektóre ściany osiągają wysokość dobrze ponad metr. To niezwykłe.” 

Zbieg okoliczności 

Soliman twierdzi, że dokonane odkrycie to mniej więcej zbieg okoliczności ze strony egipskiej ekipy wykopaliskowej. „Szukali świątyni, w której faraon Tutanchamon był czczony po śmierci” – mówi. „Nie znaleźli jej, ale tam, gdzie zaczęli kopać, natknęli się na tę osadę.” 

Na miejscu, w którym obecnie znajduje się osada, położonych było kilka dużych świątyń. „To były ważne ośrodki działalności. A ta osada ma z tym coś wspólnego” - twierdzi Soliman. „Mieszkali tam ludzie, którzy najprawdopodobniej mieli do czynienia ze świątyniami. Tworzyli dla nich materiały, ceramikę, wazy. Byli tam również rzeźnicy 

i piekarze. Prawdopodobne jest, że ci ludzie mieszkali w pobliżu.” 

 

Autor: 
Tłumaczenie: Agata Furmanek 
Polub Plportal.pl:

Reklama