Kto wynalazł telefon? Antonio Meucci czy Alexander Graham Bell?

Reklama

ndz., 05/09/2021 - 19:48 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Vecteezy

Dopiero w 2002 roku, jedno zdanie położyło kres kontrowersji, ustalając, że pierwotny pomysł Antonio Meucciego, czyli tzw. telettrofono, był pierwszą formą telefonu.

Historycznym wyrokiem z 19 lipca 1887 roku sędzia William Wallace uznał Alexandra Grahama Bella za ojca wynalazku telefonu, kończąc - jak sądzono - na zawsze spór sądowy między Szkotem Bellem a Włochem Antonio Meuccim, który również przypisywał sobie to odkrycie.

 

IL TELETTROFONO. Ponad sto lat później, 11 czerwca 2002 roku, Wyrok Kongresu Stanów Zjednoczonych oficjalnie potwierdził, że Antonio Meucci (1808-1889), dostojny przedstawiciel florenckiego geniusza, powinien być uznany za wynalazcę telefonu (jak również świec stearynowych, czyli takich, które nie topnieją). Innymi słowy, pierwotną ideę telettrofono (tym mianem Meucci określił „telefon elektryczny”) należy uznać za pomysł jego autorstwa. Dzieje się tak pomimo faktu, że patent został po raz pierwszy zgłoszony przez pochodzącego ze Szkocji Alexandra Grahama Bella.

Jednak z czego składał się tenże telefon? Począwszy od telegrafu, włoski wynalazca opracował urządzenie, które zamiast komunikatów (kropek i linii Morse'a) przekazywało głos po przekształceniu go w sygnał elektryczny. Kilka lat później, Bell zaprezentował podobne urządzenie w Filadelfii, za pomocą którego wykonał przed publicznością zdumionych dziennikarzy pierwszy w historii „oficjalny” telefon, recytując uroczyste zdanie „być albo nie być…”.

Jednak z biegiem czasu sprawiedliwości stało się zadość i Meucci dostrzegł uznanie jego geniuszu.

Autor: 
tłum. Izabella Saniewska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama