Szczątki neandertalczyków znalezione we włoskiej jaskini

Reklama

pon., 05/10/2021 - 22:21 -- MagdalenaL

Zdjęcie: bbc.com

Szczątki dziewięciu neandertalczyków odkryte zostały we Włoszech. Archeolodzy przypuszczają, że polowały na nich hieny na południowy wschód od Rzymu w prehistorycznej jaskini.

Skamieniałe kości odnalezione zostały w jaskini Guattari w położonym nad morzem włoskim mieście San Felice Circeo. Wśród nich znajdowały się fragmenty czaszki i połamane kości szczęki.

Neandertalczycy, będący bliskimi starożytnymi kuzynami Homo sapiens wymarli prawdopodobnie około 40 000 lat temu.

Drobne podobieństwa w DNA znaleźć można jednak nawet u współczesnego człowieka.

Według informacji podanych przez włoskie ministerstwo kultury, osiem ze znalezionych szczątków może pochodzić sprzed 50 000 lub 68 000 lat, a dziewiąte sprzed 90 000 a nawet 100 000 lat.

Archeolodzy, którzy odkopali szczątki w jaskini Guattari, 90 km na południowy wschód od Rzymu, poinformowali, że należały one do siedmiu dorosłych mężczyzn, kobiety oraz młodego chłopca.

Wykładający na Uniwersytecie Tor Vergata profesor archeologii Mario Rolfo powiedział, że zostali oni w większości zabici przez hieny, po czym zaciągnięci przez nie do jaskini jako pożywienie.

Guardian podaje, że neandertalczycy często bywali ofiarami zwierząt takich jak hieny, które polowały na najbardziej bezbronne osoby, stare lub chore.

Znalezisko określone zostało przez włoskiego ministra kultury Dario Franceschini jako “niezwykłe odkrycie, o którym będzie mówił cały świat”.

Dodał również, że to odkrycie niezwykle wzbogaci badania nad neandertalczykami.

W roku 1939 również znaleziono szczątki w jaskini Guattari, co według ministerstwa czyni ją jednym z najbardziej znaczących miejsc na świecie w historii człowieka neandertalskiego.

Po starożytnym trzęsieniu ziemi lub osunięciu, jaskinia była zamknięta, dzięki czemu szczątki zachowały się do dzisiaj.

Autor: 
tłum. Alicja Jurałowicz
Polub Plportal.pl:

Reklama