GENEWA: Diadem należący do dynastii Sabaudzkiej sprzedany za 1,4 milionów franków szwajcarskich

Reklama

czw., 05/13/2021 - 18:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Diadem można rozdzielić na dwie części i utworzyć naszyjnik. (AFP)

Broszka złożona z dwóch szafirów, w tym największego jaki kiedykolwiek był dostępny na licytacji, również znalazła kupca.

Ten skarb ma wartość historyczną. Diadem królewski, przechowywany przez ponad 150 lat przez członków dynastii Sabaudzkiej, jest złożony z jedenastu naturalnych pereł i diamentów. Ten klejnot, stworzony w drugiej połowie XIX wieku, po raz pierwszy pojawił się na rynku.

Jego wartość szacowana była na 940 000-1,4 miliona franków, a został sprzedany za 1,46 miliona CHF (z wliczoną prowizją).

Diadem ma doskonałą proweniencję, należał do dwóch europejskich kolekcji królewskich: włoskiej i hiszpańskiej. Został podarowany Marii Wiktorii dal Pozzo w 1867 roku z okazji jej ślubu z Amadeuszem I Sabaudzkim, księciem Aosty i królem Hiszpanii (w latach 1870-1873). Stworzenie tego klejnotu przypisuje się Musy Padre e Figli, jubilerowi na dworze włoskim, mieszkającym w Turynie i jednemu z najstarszych złotników w Europie. To istne arcydzieło pomysłowości może być rozdzielone na dwie części, wtedy można nosić je jako naszyjnik.

Ten diadem królewski pojawił się na rynku w kontekście „nowego światowego popytu” na ten typ biżuterii, szczególnie pochodzenia królewskiego, jak twierdzi dom aukcyjny. Wskazuje, że od 2011 roku klejnoty historyczne osiągnęły na aukcjach rekordowe ceny i przyciągają rosnącą liczbę kolekcjonerów, w szczególności pochodzących z Azji.

Największy szafir

Brytyjski dom aukcyjny również wywołał sensację proponując zakup broszki zdobionej dwoma szafirami z Kaszmiru, z których jeden ma 55,19 karatów i jest największym tego typu kamieniem kiedykolwiek wystawionym na licytacji.

Kamień o owalnym kształcie został umocowany na broszce w latach 1930 obok innego szafiru z Kaszmiru mającym 25,97 karatów. Klejnot pochodzi z kolekcji Maureen Constance Guinness (1907-1998), wiodącej postaci brytyjskich wyższych sfer i dziedziczki rodziny irlandzkich browarników.

Broszka została wyceniona na 1’880’000-2’800’000 milionów franków, natomiast wylicytowano ją za 3,5 miliona franków (z wliczoną prowizją).

Wydobycie szafirów w Kaszmirze po ich odkryciu na początku lat 1880 trwało tylko pięć lat, od 1882 do 1887 roku, a według domu aukcyjnego te kamienie szlachetne są jednymi z najbardziej pożądanych.

Innym głównym przedmiotem tej licytacji był wisior wysadzany diamentami i szmaragdem w kształcie gruszki mającym 104,40 karatów, co jest wyjątkowo dużą wagą w przypadku tych kamieni. Ten klejnot, wykonany przez Harry’ego Winstona w latach 1970, został nabyty za 1,45 milionów CHF (cena na licytacji), co daje 1,6 milionów USD.

Autor: 
tłum. Monika Kunsztowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama