Najstarsza mapa Ameryki okazała się fałszywa. Kiedyś uważano, że była używana przez Wikingów

Reklama

pt., 09/17/2021 - 12:16 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikipedia

Naukowcom z Yale University udało się ustalić, że mapa Winlandii, która była uważana za najstarszą mapę Ameryki, jest fałszerstwem stworzonym w XX wieku.

Stwierdzili to badacze na stronie internetowej uczelni.

Korzystając z nowoczesnej metody spektroskopowej odkryli, że choć podróbka została wykonana na pergaminie z XV wieku, wszystkie linie na mapie zostały wykonane atramentem, który pojawił się dopiero na początku ubiegłego wieku. Stało się to jasne po śladach tytanu.

Mapa Winlandii, która przedstawia Amerykę jako dużą wyspę na zachód od Grenlandii, po raz pierwszy pojawiła się w księgarni w Genewie w 1957 roku i wkrótce została zakupiona przez amerykańskiego mecenata dla Uniwersytetu Yale. Po raz pierwszy ludzie się o tym dowiedzieli z książki opublikowanej w 1965 roku. Stało się to wkrótce po odkryciu XI-wiecznej osady Wikingów w Nowej Fundlandii, więc naukowcy zasugerowali, że ta mapa należy do Skandynawów od czasów prekolumbijskich.

Ale od razu pojawiły się kontrowersje dotyczące jego autentyczności. Mapa trafiła w ręce naukowców jako część średniowiecznej księgi Hystoria Tartorum. Badacze zobaczyli gołym okiem, że atramenty nie były podobne do tych, których używano wówczas. Ale ustalenie ich pochodzenia przez długi czas się nie udawało.

Dopiero dzięki analizom chemicznym udało się wykryć ślady tytanu, których nie powinno być na średniowiecznym tekście.

Autor: 
Boris Tkachuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama