„Moschoforos”: historia wspaniałej rzeźby ze starożytnej Grecji

Reklama

śr., 12/01/2021 - 02:39 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Starożytny grecki posąg „niosącego cielę” zaraz po jego odkryciu. 

Jest to pierwsze znane zdjęcie niezwykłego starożytnego greckiego posągu „Moschoforosa” („niosący cielę”), po odkryciu go na Akropolu w 1864 roku. Ten piękny posąg jest datowany na ok. 560 r. p.n.e. i szacuje się, że pierwotnie mierzył 1,65 metrów wysokości. Obecnie znajduje się w Muzeum Akropolu.

Napis na cokole głosi, że posąg został dedykowany Atenie, greckiej bogini mądrości, przez kogoś o imieniu Rhombos (być może Kombos lub Bombos; brakuje początku imienia).

Sugeruje to, że sponsorem był bardzo zamożny i wybitny obywatel Attyki, który ofiarował Atenie swój własny wizerunek. Na ramionach niesie cielę, które może przedstawiać ofiarę, którą zaraz złoży bogini.

Moschoforos obrazuje ludzkie emocje, przywiązanie do zwierząt

Posąg ten wskazywał na zasadniczą zmianę w greckiej sztuce, która ukierunkowała się na głębsze przedstawianie ludzkich emocji w porównaniu z wcześniejszymi rzeźbami, które wyglądały bardziej obojętnie.

Między cielęciem a osobą, która go niesie, widać silną i trudną do rozerwania więź. Może to być odniesienie do zależności ludzi od zwierząt gospodarskich w celu przetrwania, a także nawiązanie do wykorzystania ich w rytuałach i składania z nich ofiar.


„Niosący cielę”

Mężczyzna z rzeźby uśmiecha się, co jest unikalną i nową cechą w porównaniu do wcześniejszych greckich posągów.

Stan „Moschoforosa” jest kiepski i w niektórych miejscach został zniszczony. Brakuje mu części obu nóg poniżej kolan. Jego ręce są odłamane. Genitalia i lewe udo odpadły od całej rzeźby.

Dodatkowo dolna połowa twarzy (obszar podbródka) została wyszczerbiona. Ale stopa, stojąca na cokole, jest teraz połączona z podstawą.

Figura cielęcia zachowała się w dobrym stanie, ale brakuje oczu Moschoforosa, które zostały stworzone z innej substancji, szkła lub kamieni szlachetnych.

Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu to skarbnica greckiej historii od czasów prehistorycznych po najwspanialsze dni Złotego Wieku Grecji. Zostało zbudowane nad ulicami starożytnego miasta, a odwiedzający przechodzą po wzmocnionej szklanej podłodze i mogą spojrzeć w dół do starannie odkopanych ulic i budynków, dzięki którym mogą spoglądnąć wstecz na historię tego miasta.

Otwarte w 2009 roku nowe Muzeum Akropolu wychodzi na pomnik znajdujący się w samym sercu malowniczej dzielnicy Plaka. Jest dziesięć razy większe niż to poprzednie zbudowane na wzgórzu samego Akropolu.

Niesamowite naturalne światło jest głównym elementem jego projektu architektonicznego. Jego twórcy chcieli również, by był prosty i precyzyjny, odzwierciedlając matematyczną i koncepcyjną przejrzystość starożytnej Grecji.

Autor: 
Tasos Kokkinidis / tłum. Klaudia Jamróg
Polub Plportal.pl:

Reklama