Komunikat o błędzie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? w include_once() (linia 1389 z /var/www/vhosts/tvinfonet.pl/plportal.pl/historia.plportal.pl/includes/bootstrap.inc).

W zamku Gruyères Boże Narodzenie idzie na wojnę

Reklama

pon., 12/27/2021 - 14:03 -- MagdalenaL

Źródło: https://www.letemps.ch/culture/chateau-gruyeres-noel-sen-vaten-guerre

Jak konflikty z przeszłości zmieniły święta? Patriotyczne dekoracje i kartki wysyłane na linię frontu - wystawa bada mroczne i ciekawe aspekty świąt Bożego Narodzenia. 

Nie ma wątpliwości, że to św. Mikołaj. Siwa broda, czerwona peleryna. Stąpa po śniegu trzymając w ręku zakrzywiony kij i niesie torbę wypełnioną… małymi żołnierzami, armatami i samolotami bojowymi. Co ma na głowie? Zamiast tradycyjnej mitry, hełm armii francuskiej. W grudniu 2018 roku ten zadziwiający piechur znalazł się na okładce katalogu zabawek oferowanych przez sieć paryskich domów towarowych. W tym miesiącu, możesz uśmiechnąć się do świątecznego plakatu dla ojczyzny - wystawa w Château de Gruyères. 

Jak wyglądały święta podczas wojen? Jak co roku, muzeum we Fryburgu organizuje tradycyjną wystawę historyczną. Tym razem rzuca światło na ciemne dni Zachodu. Okazuje się, że nawet gdy szaleją konflikty, od wojen francusko-pruskich po bitwę pod Vedun, tradycje trwają – stając się zwierciadłem Realpolitik i narzędziem nacjonalistycznej propagandy. 

„Niezależnie od walczących, państwa wykorzystywały Boże Narodzenie do jednoczenia swoich ludzi wokół wspólnych wartości i pokazania swojej siły” -  mówi Marie Rochel, kuratorka wystawy. Nawet na choinkach, podczas I wojny światowej (zamożne) rodziny wieszały sterowce lub łodzie podwodne. „W Stanach Zjednoczonych można było znaleźć bombki z podobizną wuja Sama w kolorach flagi. Był to jeden ze sposobów okazania dumy i wsparcia dla narodu”. 

Choinka w okopach 

W muzeum możemy zobaczyć ozdoby świąteczne sprzed stu lat, plakaty humanitarne, a także zabawki, bowiem obrazy wojny przeniknęły do dziecięcych zabaw w postaci blaszanych żołnierzyków lub ilustrowanych albumów. „Ja Bécassine chez les Allies lub Bécassine pendant la guerre, opublikowane w 1916 roku”, zauważa Marie Rochel. Akcja rozgrywa się w Alzacji, kluczowym regionie, który znajduje się między Francją, a Niemcami”. 

Święta obchodzono w domach, ale także na froncie. Rozejmy były niezwykle rzadkie, jednak w latach 1914-1918, Niemcy otrzymali od Brytyjczyków choinki, brytyjskie metalowe skrzynki z tytoniem oraz zdjęcie księżniczki Marii [siostry króla Edwarda VIII i króla Jerzego VI - przyp. Tłum.]. W czasie wojen najpopularniejsze były jednak kartki wysyłane na front, w tym dla żołnierzy szwajcarskich stacjonujących na granicach. W Szwajcarii, po reglamentacji w latach 1939-1945, dekoracje ze szkła czy ciasta ustąpiły miejsca papier mâché. 

Mniej krzykliwe, bardziej patriotyczne, wojenne święta miały być przede wszystkim zwiastunem solidarności i nadziei. Coś na wzór tych 2021 roku, które naprawdę tego potrzebują…  

Autor: 
Virginie Nussbaum / tłum. Piotr Nachyła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama