Komunikat o błędzie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? w include_once() (linia 1389 z /var/www/vhosts/tvinfonet.pl/plportal.pl/historia.plportal.pl/includes/bootstrap.inc).

5 archeologicznych wykopalisk, którym możemy się przyglądać w 2022 roku

Reklama

pt., 01/14/2022 - 01:25 -- MagdalenaL

Źródło grafiki: Pixabay

 

Przepowiadamy, jakie miejsca zostaną odkryte w obecnym roku.

2022 rok może zadziwić nas archeologicznymi znaleziskami, w tym odkryciami z egipskiego zaginionego „złotego miasta”, czy też z Qumran (Kumran) - miejsca, w którym odnaleziono zwoje znad Morza Martwego w pobliskich jaskiniach. Naukowcy zajmą się również badaniami obszarów istniejących 11 000 lat temu, kiedy to ludzie zaczęli budować duże place ceremonialne. Przedstawiamy 5 archeologicznych przepowiedni na ten rok.

 

 

Nowe znaleziska z zaginionego „złotego miasta” w Egipcie

(Źródło: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa)

 

W 2021 roku archeolodzy ogłosili odkrycie zaginionego „złota miasta” w pobliżu Luksoru, zwanego „Powstaniem Atona”. Rozpoczęte niedawno wykopaliska obiegły już cały świat, a samo odkrycie znalazło się na pierwszych stronach gazet. Zgodnie z zapiskami historycznymi faraon Amenhotepa III (jego lata panowania datuje się na 1391 p.n.e. – 1353 p.n.e.) posiadał trzy pałace w tym mieście. Mamy nadzieję, że w tym roku dowiemy się nieco więcej na temat tych, jak i kolejnych znalezisk z tej dziedziny. Wszelkie nowe odkrycia wyjaśniłyby różne historyczne zagadki takie jak ta, dlaczego syn Amenhotepa III - Akhenaten - starał się skupić egipską religię na oddawaniu chwały Atonowi - bogowi słońca - zamiast tradycyjnej hierarchii bogów w starożytnym Egipcie.

 

Prowadź wykopaliska tam, gdzie mieszkasz

Wykopaliska archeologiczne na stanowisku kultury Hohokam w Arizonie. (Źródło: Steve Northup/Getty Images)

 

W związku z szalejącą pandemią COVID- 19 i rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron, zaczynają być wprowadzane poszczególne obostrzenia, a niektóre kraje decydują się na kolejny lockdown. Dodatkowo nastąpił wzrost cen na skutek inflacji, co przejawia się w droższych kosztach podróżowania czy kupowania sprzętu, w szczególności elektroniki. W 2022 roku fundusze na archeologię mogą zostać ograniczone, ponieważ rządy i uniwersytety zmniejszają dotacje, aby stawić czoła własnym wydatkom.

Wyzwania dotyczące zdrowia i ekonomii będą prawdopodobnie oznaczać anulowanie bądź redukcję zagranicznych wypraw. Większość prac prowadzonych w 2022 roku zostanie zakończona przez archeologów pracujących we własnym kraju. Co więcej, osoby wykonujące pracę w swoim państwie zostaną uprawnione do wyboru miejsca, w którym będą mogły rozpocząć wykopaliska, a więc uniknąć tym samym podróżowania i kosztów z tym związanych. „Kop tam, gdzie mieszkasz” może stać się bardzo popularnym trendem w tej dziedzinie. Ci, którzy nie będą mogli podjąć się tego challenge’u, będą musieli zadowolić się analizą danych przesłaną przez archeologów.

 

Prace wykopaliskowe w Karahan Tepe

Część terenu Karahan Tepe. (Źródło: Anadolu Agency/Getty Images)

 

Wykopaliska z Karahan Tepe w Turcji umożliwiają nam wgląd w wyobrażenie świata z ok. 11 000 lat temu. Dotychczas archeolodzy znaleźli budynek, w którym ludność maszerowała wokół filaru w kształcie fallusa i wyrzeźbionej głowy. Mimo wszystko, jest to dość spory teren, a prace nadal trwają, więc pozostaje nam jedynie czekać na kolejne odkrycia w tym roku.

Karahan Tepe znajduje się w pobliżu Gobekli Tepe - ogromnych budynków ceremonialnych, które również datuje się na 11 000 lat wstecz. Bardzo prawdopodobne jest to, że osoby korzystające z Karahan Tepe, były także związane z tym drugim kompleksem. Kim byli ci ludzie? Jak wiele terenów przeznaczonych dla celów rytualnych zbudowali? Czy budowali też budynki administracyjne lub domy? 2022 rok być może będzie tym, w którym zdołamy znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania.

 

Grabież Afganistanu i decyzje z tym związane

Wioska w Kandahar, Afganistan. (Źródło: Shilo Watts/Getty Images)

 

Talibowie przejęli Afganistan w sierpniu 2021 roku, wpędzając kraj w kryzys ekonomiczny. Władze z całego świata wstrzymały pomoc dla afgańskiego rządu, ograniczając jego zdolność do wykonywania najbardziej błahych rzeczy, takich jak zakup pożywienia. W związku z rosnącą rozpaczą ekonomiczną, prawdopodobieństwo grabieży wśród ludzi może być bardzo wysokie, gdyż społeczeństwo nie jest w stanie wykarmić swoich rodzin.

Skradzione zabytki z Afganistanu zapewne pojawią się w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, co zmusi władze do podjęcia ciężkich decyzji. Czy zechcą zwrócić owe artefakty do rządu przejętego przez Talibów, mimo że w przeszłości mieli oni w zwyczaju niszczyć przeróżne zabytki? Czy może też zatrzymają historyczne dzieła w magazynach lub zarządzą, by agencje ścigania zignorowały skradzione zabytki z Afganistanu? W 2021 roku agencje rządowe, takie jak U.S. Customs and Border Protection, nie odpowiedziały na pytania ze strony Live Science o to, co zrobić z tymi artefaktami, lecz w tym roku prawdopodobnie będą musiały podjąć związaną z tym decyzję.

 

Wieści z Qumran

Jaskinie, w których znajdowały się zwoje znad Morza Martwego. (Źródło: Shutterstock)

 

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w pobliżu Qumran na Zachodnim Brzegu - gdzie zwoje znad Morza Martwego były zakopane w pobliskich jaskiniach - mają nadzieję na dużo intensywniejszą pracę w tym roku. Planują wykopy poprzedniej nieodkrytej jaskini, a także kontynuację badań serii tuneli w pobliżu Qumran. Wcześniejszy zespół odkopał kilka fascynujących pozostałości, w tym dwunastą jaskinię, w której niegdyś znajdowały się zwoje znad Morza Martwego (niestety, tylko jeden z nich przetrwał). Dzięki trwającym tam pracom wykopaliskowym możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o tajemnicach skrywanych przez Qumran.

 

 

Autor: 
Owen Jarus / Tlumacz: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama