Najważniejsza sala Wersalu przestaje być tajemnicą

Reklama

czw., 04/14/2022 - 18:22 -- MagdalenaL

Pałac wersalski ponownie otwiera część pałacu, która przez długi czas pozostawała niewidoczna, a która jest bardzo ważną częścią, nie tylko własnej historii, ale całej Francji – a może i sportu. Sala „Jeu de Paume”, gry, która jest uważana za przodka tenisa, jest ponownie dostępna – i w pełni odnowiona – dla milionów gości odwiedzających Wersal każdego roku.

Hala została zbudowana w 1686 r. dla Ludwika XIV, aby mógł w niej uprawiać sport znany również jako „prawdziwy tenis”. Jednak sto lat później będzie to również miejsce bardzo ważnego momentu Rewolucji Francuskiej.

20 czerwca 1789 r. grupa przedstawicieli ludu, domagająca się od monarchii reform, zastała zamknięte wejście do Izby Deputowanych, więc szukali alternatywnego miejsca spotkań. Skończyło się na tym, że złożyli tam słynną „Przysięgę kortu tenisowego” (Tennis Court Oath), zobowiązując się do ustanowienia pisemnej, demokratycznej konstytucji. Doprowadziło to do utworzenia Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które wkrótce zlikwidowało feudalizm i zatwierdziło Deklarację Praw Człowieka.

Ta historyczna sala została ponownie otwarta w piątek po ośmiu miesiącach pracy, oddając publiczności „zapomniany kawałek naszej historii”, jak powiedziała Catherine Pegard, prezes administracji publicznej pałacu. Wewnątrz przestrzeni dominuje obraz pamiątkowy, również odnowiony, który powstał na podstawie słynnego niedokończonego dzieła Jacques'a-Louisa Davida, przedstawiającego dzień złożenia przysięgi.

Po rewolucji hala została przekształcona w magazyn i pracownię różnych malarzy, zanim ostatecznie w 1840 roku przywrócono jej przedrewolucyjną formę, jako teren sportowy dla króla. Po kolejnej serii politycznych wstrząsów, w latach 80. XIX w. przez pewien czas mieściło się tu „Muzeum Rewolucji Francuskiej”, ale wkrótce na wiele dziesięcioleci przestało być używane.

 

Ale poza salą, w której złożono legendarną „Przysięgę kortu tenisowego”, w pałacu wersalskim ponownie otwarto inne pomieszczenia, z których korzystali w XVIII wieku spadkobiercy królewscy, a które zostały w pełni przywrócone do ich pierwotnej postaci.

Autor: 
Autor: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ / Tłum.: Wiktoria Baran
Polub Plportal.pl:

Reklama