Sądziliśmy, że neandertalczycy byli brutalni, ale najnowsze odkrycie ujawniło coś zupełnie innego

Reklama

czw., 03/08/2018 - 14:31 -- koscielniakk

Odkryte na Półwyspie Iberyjskim rysunki sprzed ponad 64.000 lat sugerują, że neandertalczycy byli kreatywni i posiadali, podobnie jak współczesny człowiek, umiejętność kreatywnego myślenia.

 

 

Wśród rysunków odnalezionych na ścianach hiszpańskich jaskiń znajdują się sylwetki zwierząt, figury geometryczne oraz odciski dłoni i ryciny. Badacze, którzy natknęli się na rysunki przyznali, że kłócą się one z historycznymi przypuszczeniami na temat pierwszych ludzi, o których myślano, że byli „brutalni i niekulturalni”.

- Odkrycie sugeruje, że neandertalczycy byli bardziej wyrafinowani niż kiedykolwiek przypuszczano. Odnalezione rysunki są prawdopodobnie najstarszymi, a ich wiek datuje się na co najmniej 20.000 lat, zanim współczesny człowiek wkroczył na teren Europy, powiedział dr Chris Standish, archeolog z Uniwersytetu w Southampton.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z licznych uniwersytetów zostały opublikowane w piśmie Science.

Jak pisze Independent, w jeszcze innej jaskini znalezione zostały kolorowe muszle, o których sądzi się, że zostały wykonane własnoręcznie przez neandertalczyków.

 

 

Do tej pory jaskiniowa twórczość przypisywana była wyłącznie homo sapiens, ale teraz jest jasne, że także neandertalczycy potrafili myśleć symbolami i kreatywnie. Oznacza to, że podobnymi możliwościami mogli dysponować także ich poprzednicy.

Ponieważ rysunki znaleziono w dwu różnych jaskiniach, które dzieli 25.000 lat, i które są oddalone od siebie o prawie 700 km, naukowcy wysunęli przypuszczenie, że twórczość tego rodzaju była szeroko rozpowszechniona. Oznacza

to może, że inne jaskiniowe rysunki są dziełem właśnie neandertalczyków.

- Po pierwszych odkryciach ich skamieniałych szczątków w XIX wieku, Neandertalczyków uważano za stworzenia brutalne i niekulturalne, co pokutuje zresztą do dzisiaj. Nasze odkrycia rozpoczęły na ten temat szeroko zakrojoną debatę, powiedział prof. Alistair Pike.

 

 

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

independent

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama