Wiadomości

31 lipca 1968 roku: Świadkowie byli przekonani, że Armia Czerwona używa kolumny czołgów do zaprezentowania swej potęgi podczas kryzysu czechosłowackiego.
Perm 36, muzeum w byłym obozie pracy, było uważane za doskonały przykład postępowej kultury pamięci w Rosji. Dopóki inicjatorzy nie zostali przegonieni.
NOWA ZELANDIA: Najnowsze badania nad historią mówioną sugerują, że Maorysi jako pierwszy odkryli Antarktydę, a jej odkrywca Hui Te Rangiora podróżował tam już w VII wieku.

Historia Polski

NRD i Polska były oficjalnie „krajami przyjaznymi socjalistom”. W rzeczywistości jednak szpiegowali się nawzajem - najbardziej bezlitośnie.
W Szczecinie pod Zamkiem Książąt Pomorskich odkryto ceglany średniowieczny tunel. Łączy się z żelbetonowym tunelem z czasów II wojny światowej. Obydwa tunele mają łączną długość 270 metrów.
Blisko sto wydarzeń, w tym uroczystości państwowe, dziesiątki projektów edukacyjnych, widowiska i imprezy plenerowe, wystawy, wydarzenia sportowe, zaplanowano, aby upamiętnić setną rocznicę wybuchu II

Starożytność

Od dziesięcioleci archeolodzy myśleli, że wzgórze na szkockich Orkadach było moreną lub gruzami pozostawionymi przez lodowiec.
Kupiony jako niewolnik, został ochroniarzem i złotą rączką włoskiego jezuity Alessandro Valignano, odpowiedzialnego za nadzór i rozwój misji kongregacji w Azji.
Naukowcy zidentyfikowali nowego potencjalnego „pacjenta zero” zarazy, która spowodowała dżumę – czarną śmierć.

Średniowiecze

Tysiąc lat temu osada w stanie Mississippi – położona w pobliżu współczesnego amerykańskiego miasta St Louis w stanie Missouri – słynęła z imprez, trwających wiele dni.
Sprawne zmontowanie mostu łyżwowego pod Czerwińskiem i szybka przeprawa wojsk koronnych w dniach 1 - 2 lipca 1410 roku zaskoczyła dowództwo Zakonu Krzyżackiego.
W rankingu miliarderów prym wiodą Amerykanin Jeff Bezos i Francuz Bernard Arnault. Ale ich majątek blednie w porównaniu z bogactwem Mansy Musy, władcy, który panował w XIV wieku.

Nowożytność

Francisco Javier de Balmis użył dzieci, aby szczepionka na ospę prawdziwą zachowała świeżość w drodze do hiszpańskich kolonii.
Węgry oznajmiły, że zwrócą dziecięcą zbroję należącą niegdyś do XVI-wiecznego króla Zygmunta II Augusta. Zabytek omyłkowo trafił do Muzeum Narodowego w Budapeszcie z powodu XVIII-wiecznej pomyłki.
Zrozumienie znaczenia higieny zajęło dużo czasu. Przykład? Król Słońce w ciągu 72 lat panowania wziął tylko dwie kąpiele.

1815 - 1918

Biblioteka Brytyjska udostępni obszerny zbiór skarbów jakimi są zdigitalizowane XIX-wieczne gazety, które tchną życie w historie zbiegów.
Dina Sanichar był wychowywany przez wilki w dżungli indyjskiego stanu Uttar Pradesh, aż w 1867 roku znaleźli go myśliwi, którzy zabrali go do sierocińca.
W 1865 roku, po zniesieniu niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, grupa szkockich emigrantów założyła Ku Klux Klan, jedną z najkrwawszych tajnych sekt w historii Ameryki, która postanowiła bronić białe

1918 - 1939

Opublikowane w ostatnim czasie listy ojca Adolfa Hitlera wskazują na wpływ, jaki wywarł on na psychice syna.
Już po zakończeniu zmagań pod Warszawą rozgorzał spór o autora zwycięskiego planu bitwy. Na placu boju pozostali: marszałek Piłsudski, generał Weygand i generał Rozwadowski.
Guido Knopp dąży do przedstawienia ogólnego obrazu Aldi, ale często bawi się stereotypami tajemnicy i skąpstwa. Jest to książka, tak udana jak dobry dokument historii ZDF.

Druga wojna światowa

Nie wszystkie dzieci mają dziadka, który na szybko napisze im książkę. Pięcioro wnucząt historyka Michaela Wolffsohna ma to szczęście. I nie tylko to.
W biografii David Marwell dokładnie śledzi karierę Mengele i klasyfikuje absurdalność makabrycznych badań lekarza w obozie koncentracyjnym.
Zmarł profesor Witold Kieżun, ekonomista, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Miał 99 lat. Wiadomość o jego śmierci przekazała Akademia Leona Koźmińskiego.

Czasy PRL-u

Zniszczone w 1945 roku Drezno zostało odbudowane w nowopowstałej NRD, nie obyło się to jednak bez dyskusji.
Odmawiając w 2005 roku ekstradycji Salomona Morela do Polski, władze Izraela (gdzie znalazł schronienie) podkreślały, że były komendant obozów w Świętochłowicach i Jaworznie w czasie wojny sam wiele p
W związku z szalejącą w Chinach epidemią koronawirusa wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak to jest – żyć w zamkniętym, skażonym, odizolowanym od świata z powodu śmiertelnej choroby mieście.

Czasy najnowsze

Dziewiętnaście nowo zidentyfikowanych ofiar zostało uhonorowanych i pochowanych w niedzielę w Bośni, podczas gdy tysiące osób zebrało się, aby upamiętnić masakrę w Srebrenicy z 1995 roku...
Bombardowania między Izraelem a Gazą trwają nadal, co budzi strach przed nową wojną. Oto dlaczego od dziesięcioleci trwa konflikt między Izraelczykami a Palestyńczykami.
75-latek szuka dwóch Irlandczyków którzy mu w tym pomogli

Patriotyzm

Lijepa naša pierwszy raz w historii oficjalnie została ogłoszona państwowym hymnem w pierwszej poprawce do Konstytucji (paragraf 4.) dnia 29 lutego 1972 roku.
Chociaż Chorwacja rozwijała się pod wpływem wielu kultur europejskich, wniosła swój wyjątkowy wkład w historię cywilizacji europejskiej.
Wojna chorwacko-węgierska w 1848 roku i obrona podstawowych praw narodu chorwackiego pod dowództwem ukochanego bana Josipa Jelačića wywarły potrzebę stwarzania jednolitej flagi narodowej

Książki

Oto podróż, która od lat 70 prowadzi ich po całym świecie: holenderscy historycy, dr Arie Pieter van de Bovenkamp oraz dr Hendrik van Capelle ujawniają liczne tajemnice otaczające przywódców Trzeciej
"Sołdat. Od Leningradu do Berlina. Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej" to pozbawiona autocenzury relacja Nikołaja Nikulina, żołnierza Armii Czerwonej.
Artykuł jest fragmentem rozdziału książki Braulio Fernandeza Biggsa Tolkien y el reencantamiento del mundo, w której zestawia on czynniki motywujące autora Władcy Pierścieni z sytuacją panującą w międ

Wydawnictwa naukowe

To była saga wikingów zapisana w genach. W 2008 roku prace budowlane na odizolowanej estońskiej plaży w pobliżu miasta Salme odkryły szkielety ponad 40 potężnie zbudowanych mężczyzn. Zostali pochowani
Kilka lat przed śmiercią udało mu się odbudować relacje z pierwszą żoną. Podczas żałobnych ceremonii „młodsza” generałowa występowała oficjalnie jako wdowa, „starsza” pozostawała w cieniu.
Około 600 tys. lat temu ludzkość podzieliła się na dwie grupy. Jedna została w Afryce, druga ruszyła mostem lądowym do Azji i Europy. Tymi wędrowcami byli neandertalczycy, Homo neanderthalensis.

Publicystyka

Osobliwość, którą jest przesiąknięta serbska literatura od samych początków po dziś dzień wzbogaciła wspaniały ogród światowej literatury.
Temat Mishimy Yukio, pisarza, który rzeźbił swoje ciało oraz dyskutował o opłakującym Japonię cesarzu, do tej pory podejmowany był jedynie przez mężczyzn.
Wydaje się, że nic nie jest w stanie zszargać tego narodowego mitu.

Publikuj własne artykuły! Zarejestruj się

Oferujemy Państwu rozbudowany interfejs publikacji tekstów. Oprócz możliwości formatowania tekstu, pozwala zamieszczać zdjęcia, ciekawe filmiki a czytelnicy mogą komentować zamieszczony artykuł. Czytaj więcej...

Jeśli masz już konto zaloguj się

Reklama

Subskrybuj historia.plportal.pl RSS