Wiadomości

Przedstawiciele oficjalnych delegacji i ocaleni zebrali się w niedzielę w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i upamiętnić Romów za
Naukowcy ogłosili, że rozwiązali trwającą od stuleci tajemnicę dotyczącą pochodzenia większości megalitów, które tworzą zewnętrzny pierścień Stonehenge, a odkryciem podzielili się w artykule opublikow
W wieku 27 lat Stephan B. wyszedł ze swojego dziecięcego pokoju i pojechał do synagogi w Halle, aby zabić jak najwięcej żydów. Co kieruje terrorystami?

Starożytność

W Luksorze, na wschodnim wybrzeżu Nilu, w południowej części starożytnych Teb, znaleziono mumię sprzed 3.600 lat.
Około 4 tys. lat temu w dzisiejszym Bruszczewie (Wielkopolska) istniała unikalna w skali Europy Środkowej obszerna osada obronna, która otoczona była jeziorem.
Szef SpaceX napisał post w serwisie Twitter, który zdawał się być poparciem dla teorii spiskowych mówiących, że przybysze z obcych planet byli zamieszani w budowę kolosalnych budowli.

Średniowiecze

W Roku Pańskim 1346 podczas oblężenia Kaffy wojska muzułmańskie użyły przeciw chrześcijanom broni biologicznej. Wkrótce ulice tego krymskiego miasta pokryły się trupami.
Oliwa na sztychu Petera Willera z dzieła Reinholda Curickego Historyczny opis miasta Gdańska, 1687 r.
5 lipca 1410 rozegrała się bitwa pod Grunwaldem, stoczona w ramach wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. Jest zaliczana do jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.

Nowożytność

Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego wojsko polskie, rozpoczęło w październiku 1919 r. akcję pokojowego odzyskania Pomorza - do Polski powróciło 147 km wybrzeża Bałtyku.
Z czym kojarzą nam się najczęściej wydarzenia rewolucji we Francji ?
Prezydent, marszałek Sejmu, ministrowie oraz dziesiątki posłów i senatorów. Te osoby znalazły się na liście Macierewicza, która 25 lat temu wstrząsnęła Polską.

1815 - 1918

W roku 1891 Clara Braathen wraz ze swoim narzeczonym Paulem Olafem Boddingem udała się na wyprawę do Indii, aby zostać misjonarką.
Nikola Tesla to osoba, o której wszyscy słyszeli. Nikola Tesla to człowiek, który oświetlił świat.
Powstanie wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w naszej historii - doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

1918 - 1939

Wybierz się w turystyczną podróż po przedwojennej Polsce, której już nie ma. Z narracją córki Marii Skłodowskiej-Curie i w kolorze.
Kiedy polskie wojska urządziły się w Kijowie, na północ i południe od miasta bolszewicy przygotowywali się do kontrataku. Na północnym froncie doszło do bratobójczych walk Czytaj więce
Obchodzimy 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W sierpniu 1920 roku pod Ossowem i Radzyminem doszło do kluczowych walk w wojnie polsko-bolszewickiej.

Druga wojna światowa

Oskarżony o szpiegowanie na rzecz Niemiec mężczyzna ustalił, że mała wioska w hrabstwie Donegal może stanowić ratunkową drogę inwazji na Zjednoczone Królestwa.
Odnowa jugosłowiańskiego państwa była rezultatem polityki wielkich sił włączonych w antyfaszystowską koalicję.
Niemcy powinny wypłacić Polsce 1,2 bln euro reparacji za II Wojnę Światową. Tak wynika z opinii niemieckich historyków K.Rotha i H.Ruebnera.

Czasy PRL-u

Odmawiając w 2005 roku ekstradycji Salomona Morela do Polski, władze Izraela (gdzie znalazł schronienie) podkreślały, że były komendant obozów w Świętochłowicach i Jaworznie w czasie wojny sam wiele p
W związku z szalejącą w Chinach epidemią koronawirusa wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak to jest – żyć w zamkniętym, skażonym, odizolowanym od świata z powodu śmiertelnej choroby mieście.

Czasy najnowsze

Zamknięte spotkanie Lecha Wałęsy z milicjantami w WUSW, cz. 1
Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach Z tymi słowami na pewno zgodziłby się zmarły w 2000 roku prezydent Syrii Hafez Al-Assad.
Mjr KGB Oleg Zakirow, który wszczął prywatne śledztwo w sprawie Katynia, ma pomnik nagrobny Zmarły w kwietniu w Łodzi Oleg Zakirow to postać niezwykła i coraz bardziej legendarna.

Wydawnictwa naukowe

Edykt wydany przez Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego nakazywał opuszczenie Królestwa Hiszpanii przez zamieszkujących w nim Żydów.
IPN opublikował indeks Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej byli represjonowani za pomoc Żydom. Efektem pierwszych prac są 333 noty dotyczące 654 polskich obywateli.
Kilka lat przed śmiercią udało mu się odbudować relacje z pierwszą żoną. Podczas żałobnych ceremonii „młodsza” generałowa występowała oficjalnie jako wdowa, „starsza” pozostawała w cieniu.

Publicystyka

Rothschildowie to jedna z najbogatszych rodzin na świecie.
Seksualność naszych przodków z czasów I Rzeczpospolitej pełna jest zagadek. Jedną z nich był stosunek do masturbacji. Czy potępiano onanistów? Czy i jak ich karano?
Trochę zapomniany północno-wschodni kawałek Europy … niby to nasi sąsiedzi, a niewiele, poza Litwą, o nich wiemy … te ziemie nie należały w przeszłości formalnie do Niemiec, zajmowali te tereny Rosjan

Publikuj własne artykuły! Zarejestruj się

Oferujemy Państwu rozbudowany interfejs publikacji tekstów. Oprócz możliwości formatowania tekstu, pozwala zamieszczać zdjęcia, ciekawe filmiki a czytelnicy mogą komentować zamieszczony artykuł. Czytaj więcej...

Jeśli masz już konto zaloguj się

Reklama

Subskrybuj historia.plportal.pl RSS