Reklama

Od ponad 25 lat artysta Gunter Demnig stawia w Europie „kamienie pamięci", przypominające o niemych ofiarach Nazizmu. Niedawno położył kamień numer 70 000.
Kapral Kurzemnieks brał udział w walkach na froncie wschodnim w szeregach łotewskiego legionu SS. Byłaby to historia jakich wiele, gdyby nie dwa fakty: chłopiec był Żydem i miał wtedy... osiem lat
14 lutego to dla większości z nas Święto Zakochanych, warto jednak wiedzieć i pamiętać, że jest to także data powstania Armii Krajowej, która podczas II Wojny Światowej walczyła o wolną Polskę.
W 1939 roku walcząca w obronie kraju polska armia poniosła sromotną klęskę. Przez lata utrzymywano, że jedną głównych przyczyn porażki, oprócz przewagi liczebnej przeciwnika, było jej techniczne zacofanie. Czy rzeczywiście Wojsko Polskie było u progu
Mimo, że brzmi to nieprawdopodobnie, wiele dowodów wskazuje na to, że Niemcy planowali budowę czegoś w rodzaju Gwiazdy Śmierci z działem słonecznym w postaci lustra zdolnego do niszczenia całych miast.
Tylko w ciągu stu dni od sierpnia do października 1942 r. Niemcy zamordowali w okupowanej Polsce 1,47 mln Żydów. To swoisty rekord okrucieństwa - wynika z najnowszych badań.
20 października 1939 r. w Wielkopolsce rozpoczęły się masowe, publiczne egzekucje w ramach tzw. Operacji Tannenberg, zakładającej eksterminację polskiej inteligencji i warstwy przywódczej. 
W dniach 12 – 13 października 1943 roku 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki stoczyła bitwę pod Lenino. Była ona pierwszym starciem zbrojnym przeprowadzonym, przez polską jednostkę na froncie wschodnim w czasie II wojny światowej. Do dzisiaj je
Do dziś masowo wykorzystywane w mediach migawki z propagandowych (!) niemieckich kronik filmowych najczęściej pokazują zmechanizowane wojsko Hitlera. Tymczasem istniały także wojska konne i hitlerowscy cykliści.
„Dokuczliwe też było zimno, szczególnie w nocy. Był wysoki piec obity czarną blachą, ale tylko stał i dymił, a nie grzał” – wspomina Józef Łokucjewski, plutonowy piechoty przetrzymywany w Starobielsku. W jakich warunkach przyszło żyć jeńcom w sowieck

Strony

Reklama