Reklama

Nie wszystkie dzieci mają dziadka, który na szybko napisze im książkę. Pięcioro wnucząt historyka Michaela Wolffsohna ma to szczęście. I nie tylko to. Na egzystencjalne pytanie, jak ich przodkowie uciekli z Holokaustu.
W biografii David Marwell dokładnie śledzi karierę Mengele i klasyfikuje absurdalność makabrycznych badań lekarza w obozie koncentracyjnym. Z pierwszej ręki opisuje poszukiwania osoby ukrywającej się – sam Marwell był w nie zaangażowany.
Zmarł profesor Witold Kieżun, ekonomista, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Miał 99 lat. Wiadomość o jego śmierci przekazała Akademia Leona Koźmińskiego.
Jesteśmy w stanie przetrwać dzięki naszej pamięci, która wymazuje z naszych wspomnień obrazy i sytuacje, jakie na nas wpłynęły. Ale pamięć historyczna wymyka się tej mimowolnej selekcji i pomaga nam nie powtarzać błędów przeszłości w chwili obecnej.
Święto Wyzwolenia Włoch: historia oraz znaczenie dnia, w którym obchodzi się wyzwolenie od nazi-faszyzmu oraz wspomina działania Ruchu Oporu.
W Szczecinie pod Zamkiem Książąt Pomorskich odkryto ceglany średniowieczny tunel. Łączy się z żelbetonowym tunelem z czasów II wojny światowej. Obydwa tunele mają łączną długość 270 metrów. Takie informacje w czwartek podała dyrektor instytucji.
“Przygotowałem więc, na razie tylko na Wschodzie, oddziały Totenkopf i rozkazałem im zabijać bez litości i pardonu mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujem
Sytuacja dzieci w czasie II wojny światowej była tragiczna. Najmłodsi, mimowolni uczestnicy konfliktu przeszli takie piekło, że śmierć zdawała się dla nich wybawieniem…
Sowiecka agresja na Polskę była od dawna planowana, co potwierdzają dokumenty w rosyjskich archiwach - powiedział historyk prof. Bogdan Musiał. Podkreślił, że bolszewicy po przegranej w 1920 r. odczuwali kompleks wobec Polski i od tego czasu planowal
Gdy kończyła się II wojna światowa, nikt nie przypuszczał, że Francja znajdzie się w obozie jej zwycięzców. Wprawdzie wojska francuskie dowodzone przez gen. Charlesa de Gaulle'a, który działał pod patronatem Komitetu Wolnej Francji, walczyły po stron

Strony

Reklama