Reklama

„Proszę o trochę szarego mydła i łyżkę, bo nie mam czym jeść... Proszę o trochę sacharyny… Upiecz mi Mamusiu naleśników 20…” – wstrząsające listy małych dzieci więzionych w niemieckim obozie w Łodzi odkryli badacze powstającego Muzeum Dzieci Polskich
Prywatny dziennik Reichführera SS został opublikowany jako przykładowa edycja. Pokazuje ona, że masowi mordercy mieli też swoje życie prywatne, jednak nie tak całkiem normalne
Jak wiadomo 15 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego. Jest to ogromna inwestycja, a sam czas budowy jest planowany jest na 10 lat. Zastanówmy się nad słusznością tej decyzji
Jednego wieczoru była damą towarzyszącą Hermanowi Göringowi, a następnego była przesłuchiwana przez Gestapo: Wnuczka wielkiego Bismarcka – Hannah von Bredow - oscylowała pomiędzy Wielkimi Rzeszy a Prześladowanymi przez Rzeszę.
Badacze opracowali metodę, dzięki której będą mogli poznać pochodzenie bloku uranu. O tym bloku często uważa się, że mógł być częścią projektu bomby atomowej nazistów
Bunkier zbudowany w południowej Francji przez niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej został odrestaurowany i zamieniony w podziemny domek gościnny.
Jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Szanghaju miało miejsce w pobliżu Tilanqiao, które pełniło funkcję „współczesnej arki Noego” dla Żydów w czasie II wojny światowej.
BOLONIA, Włochy – Przez ponad siedem dekad Martin Adler pielęgnował czarno-białe zdjęcie, na którym jako młody amerykański żołnierz z szerokim uśmiechem towarzyszy trójce nienagannie ubranych włoskich dzieci.
W mieście Kan’onji (prefektura Kagawa w Japonii) podczas wojny na Pacyfiku znajdowała się „Baza Lotnicza Marynarki Wojennej przy Kan’onji” (powszechnie znana jako „Lotnisko Kunita”).
Nie wszystkie dzieci mają dziadka, który na szybko napisze im książkę. Pięcioro wnucząt historyka Michaela Wolffsohna ma to szczęście. I nie tylko to. Na egzystencjalne pytanie, jak ich przodkowie uciekli z Holokaustu.

Strony

Reklama