Reklama

Naukowcy zidentyfikowali nowego potencjalnego „pacjenta zero” zarazy, która spowodowała dżumę – czarną śmierć.
Od dziesięcioleci archeolodzy myśleli, że wzgórze na szkockich Orkadach było moreną lub gruzami pozostawionymi przez lodowiec. Jednak to tak naprawdę ogromna świątynia z epoki kamienia wypełniona artefaktami
Kupiony jako niewolnik, został ochroniarzem i złotą rączką włoskiego jezuity Alessandro Valignano, odpowiedzialnego za nadzór i rozwój misji kongregacji w Azji.
W Afryce Subsaharyjskiej opisano kilkaset stanowisk ze sztuką naskalną. Jedne mają zaledwie kilka wieków, inne nawet kilka tysięcy lat. Co nam mówią?
Paleontolodzy z USA odkryli nowy gatunek dinozaura rogatego, który był przodkiem triceratopsa i żył w Nowym Meksyku 82 miliony lat temu.
Szczątki dziewięciu neandertalczyków odkryte zostały we Włoszech. Archeolodzy przypuszczają, że polowały na nich hieny na południowy wschód od Rzymu w prehistorycznej jaskini.
Pierwsza rzymska cesarzowa Liwia Druzylla była długo demonizowana jako mordercza intrygantka. Jednak ponieważ powstał o niej nowy serial, Daisy Dunn podjęła próbę rozgraniczenia faktów od fikcji.
W szkockich Highlands naukowcy odkryli skamielinę liczącą ponad miliard lat. Jej istnieje sugeruje, że wielokomórkowe formy życia rozwinęły się prawie 400 milionów lat przed pojawieniem się tej cechy biologicznej u pierwszych zwierząt.
Według archeologa zaangażowanego w badanie jaskini, ponad 100 odcisków dłoni pokrywających ściany jaskini w Meksyku jest związanych z rytuałem dojrzewania starożytnych Majów.
Każdy z nas ma choć ogólne pojęcie o sfinksach. Są ważną częścią kultury starożytnego Egiptu i starożytnej Grecji. Skąd tak naprawdę wzięły się sfinksy?

Strony

Reklama